Laureat „Angelusa” we Wrocławiu

Dziś i jutro wrocławską Mediatekę, w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich odwiedzą popularny w Polsce czeski pisarz Jaroslav Rudiš oraz laureat „Angelusa” Pavol Rankov.

ciszaSpotkanie z Jaroslavem Rudišem, półfinalistą ubiegłorocznej edycji „Angelusa” odbędzie się w piątek o godzinie 19.00. Autor wydanej niedawno po polsku „Ciszy w Pradze”, „Nieba pod Berlinem” i „Końca punku w Helsinkach” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych czeskich prozaików swego pokolenia, znany jest także jako muzyk zespołu Kafka Band, współautor komiksów, autor sztuk teatralnych i scenarzysta.

Pavol Rankov, laureat ubiegłorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”, będzie gościł w Mediatece w sobotę. Rankov debiutował zbiorem opowiadań „S odstupom času” („Z perspektywy czasu”) w 1995 roku. Jego twórczość docenili nie tylko jurorzy Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, ale i jury Europejskiej Nagrody Literackiej. Niedawno nakładem Książkowych Klimatów ukazała się jego ostatnia powieść, „Matki”, w tłumaczeniu Tomasza Grabińskiego.

Spotkania z Jaroslavem Rudišem i Pavlem Rankovem rozpoczynają się o godzinie 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich powstał w 2000 r. w Brnie. Od 2011 roku odbywa się w Brnie, Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu, a w 2015 roku do organizatorów dołączył Lwów. Honorowym gościem tegorocznej edycji jest Ukraina.