Miesiąc Spotkań Autorskich

Od 5 lipca do 4 sierpnia we Wrocławiu trwać będzie piąta polska edycja międzynarodowego festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Ukraina.

Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich po raz pierwszy odbył się w 2000 r. w Brnie i stopniowo rozszerzał swój zasięg . W ostatnich czterech latach odbywa się w Brnie, Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu. Tegoroczna edycja odbędzie się także we Lwowie. Miesiąc Spotkań Autorskich co roku startuje w lipcu i następnie dzień po dniu odbywa się bez przerwy w każdym z wymienionych miejsc przez 31 dni. Program festiwalu  składa się zawsze z dwóch głównych linii programowych, jedna reprezentuje literaturę rodzimą (tj. według miejsca odbywania się festiwalu literaturę czeską, słowacką i polską), a druga przedstawia literaturę kraju, który w danym roku jest gościem honorowym

We wrocławskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich 2015 wezmą udział czołowi pisarze polscy, czescy, słowaccy oraz 31 autorów z Ukrainy. Wśród gości pierwszej, polso-czesko-słowackiej linii programowej są między innymi: Ryszard Krynicki, Piotr Siemion, Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Jacek Dehnel, Joanna Bator, Małgorzata Szejnert, Filip Springer, Anna Janko, Magdalena Tulli, ubiegłoroczny laureat „Angelusa” Pavel Rankov i Jaroslav Rudiš.

Wśród 31 gości honorowych z Ukrainy znajdą się m.in.: Natalka Sniadanko, Andrij Bondar, Jurij Andruchowycz, Oleksandr Irvanec, Serhij Žadan, Andrij Bondar, Taras Prochasko, Jurij Vynnyčuk, Sofija Andruchowycz i laureatka „Angelusa” 2013 Oksana Zabużko…

Codziennie odbywają się spotkania autorskie  dwóch pisarzy: od 19.00 gość honorowy z zaproszonego kraju (w tym roku z Ukrainy) i od 20.30 w Brnie, Koszycach i Ostrawie czeski lub słowacki pisarz (we Wrocławiu: o 19.00 pisarz polski, czeski lub słowacki a od 20.30 gość honorowy).

Miejsca spotkań:

Czechy

Brno: Divadlo Husa na provázku,

Zelný trh 9

Ostrawa: Klub Atlantik,

Československých legií 7

Słowacja

Koszyce: Bábkové divadlo Košice,

Alžbětina 38

Polska

Wrocław: Mediateka

pl. Teatralny 5

Ukraina

Lwów: Dzyga,

Virmens´ka 35

Dokładny program tutaj