Tajemnicza miłość Schulza

Niezwykle ciekawie zapowiada się najnowsza książka Agaty Tuszyńskiej „Narzeczona Schulza”, poświęcona Józefie Szelińskiej nazywanej Juną – jedynej kobiety, którą chciał poślubić autor „Sklepów cynamonowych” .

„Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza – genialnego pisarza, malarza, autora 'Sklepów cynamonowych’ i 'Sanatorium pod Klepsydrą’. Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni” – pisze Tuszyńska.

Była jedyną kobietą, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo; napisał do niej ponad 200 listów, zadedykował „Sanatorium pod Klepsydrą”. Jest też autorką podpisanego przez Schlza „Procesu” Kafki,  ale w historii literatury pozostała, zgodnie z własnym życzeniem, niemal niezauważona.

Agata Tuszyńska przez kilka lat rekonstruowała losy tajemniczej miłości pisarza. Dotarła między innymi do nigdy nie publikowanych listów pisarza, które Szelińska przekazała Jerzemu Ficowskiemu.

Poznali się w Drohobyczu wiosną 1933 roku. To Schulz wypatrzył na ulicy wysoką, postawną brunetkę i poprosił przyjaciela o przedstawienie mu pięknej panny. Chciał ją malować. Ona miała lat 27, on – 41. Józefina Szelińska, córka adwokata, ukończyła studia literaturoznawcze na Uniwersytecie Lwowskim i pracowała jako nauczycielka polskiego w jednym z drohobyckich gimnazjów.

Wkrótce zakochali się w sobie.

W połowie lat 30. Schulz był gotów przez moment przenieść  się z narzeczoną do Warszawy, dokąd uciekła z Drohobycza. Ostatecznie nie zdecydował się na przeprowadzkę i pozostał w rodzinnym mieście. Narzeczeństwo w 1937 roku zostało zerwane.

Szemplińska podczas okupacji mieszkała w Warszawie, po wojnie przeniosła się do Gdańska. Dopiero w roku 1967 zdecydowała się opowiedzieć w listach do Jerzego Ficowskiego o swoim związku z genialnym pisarzem.

Józefina Szelińska popełniła samobójstwo w lipcu 1991 roku.

Książka Agaty Tuszyńskiej ukaże się w sierpniu nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Źródło : culture.pl, Wydawnictwo Literackie