Długa lista Angelusa 2023: „Na siedząco lepiej się ucieka”

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023 poznamy we wrześniu, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Dziś – Na siedząco lepiej się ucieka austriackiego pisarza Aloisa Hotschniga, którą przełożyły wspólnie osoby uczestniczące w warsztatach translatorskich Sławy Lisieckiej w Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Książkę ukazała się nakładem Wydawnictwa Od Do.

O książce: Bohaterowie prezentowanych tu dwóch tomów opowiadań Na siedząco lepiej się ucieka oraz Dzieci to nie uspokoiło to samotnicy, dziwacy, odmieńcy, którzy w swoich działaniach i postrzeganiu świata zewnętrznego kierują się nie do końca jasnymi i zrozumiałymi motywami. Czytelnicy mają je dopiero zgłębić i odkryć. Często, zwłaszcza w pierwszym tomie, protagonistami są ludzie starsi przebywający w domu opieki społecznej, spokojnej starości, przychodni lekarskiej itd. Żyją pogrążeni we wspomnieniach o pięknej, nierzadko interesującej przeszłości, o wycieczkach i wyjątkowych doświadczeniach egzystencjalnych. Obecnie zaś ich rzeczywistość to demencja, alzheimer, starość, śmiertelne choroby. Alois Hotschnig nie popada jednak na ogół w melancholię, lecz swoje precyzyjnie przemyślane prozy wzbogaca dużą dawką humoru, ironii, groteski i absurdu, twórczo kontynuując szkołę Gerta Jonkego, gdzie realizm miesza się z fikcją.

O autorze: Alois Hotschnig (ur.1959) mieszka w Innsbrucku w Austrii. Studiował medycynę, germanistykę i anglistykę. Jest niezwykle cenionym autorem wierszy, prozy, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Jego twórczość spotyka się z uznaniem czytelników i krytyków literackich. Jest laureatem wielu nagród literackich. W 1989 roku otrzymał za opowiadanie Aus nagrodę kraju związkowego Karyntii. To wyróżnienie trafiło do niego również rok później za opowiadanie Eine Art Glück. W 1990 roku ukazała się także jego powieść Leonardos Hände, uhonorowana Nagrodą im. Anny Seghers. Cztery lata później w Wiedniu miała miejsce premiera sztuki teatralnej Absolution. Rok 2000 przyniósł drugą powieść Hotschniga pt. Ludwigs Zimmer, za którą autor dwa lata później otrzymał Nagrodę im. Italo Svewo, a w 2008 roku Nagrodę im. Ericha Frieda. Kolejne jego książki to tom opowiadań Die Kinder beruhigte das nicht (2006) i Im Sitzen läuft es sich besser davon (2009). W 2011 roku został wyróżniony Nagrodą im. Gerta Jonkego a w 2022 roku Nagrodą Christine Lavant za powieść Der Silberfuchs meiner Mutter.

Finałowe 7 książek poznamy we wrześniu. Gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023 odbędzie się 14 października razem z galą Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finałowej siódemki mogą liczyć na nagrody pieniężne wynoszące 5 tys. zł, będące wyróżnieniem za nominację. Zwycięzca otrzyma tradycyjnie 150 tys. zł. Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu na język polski zwycięskiej książki (a w przypadku, gdy laureatem jest pisarz/pisarka z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji). Nagroda za przekład wynosi 40 tys. zł. Na zdobywcę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.

Operator nagrody: Wrocławski Dom Literatury

Fundator: miasto Wrocław