Długa lista Angelusa: Frau Müller nie zamierza płacić więcej

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020 poznamy we wrześniu, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Kolejna z nich to Frau Müller nie zamierza płacić więcej autorstwa ukraińskiej pisarki Natalii Śniadanko, w przekładzie Bohdana Zadury, opublikowana przez Warsztaty Kultury.

O książce: Powieść Frau Müller nie zamierza płacić więcej skupia jak w soczewce kilka kontekstów czasowych, geograficznych i problemowych. Bohaterki książki mieszkają i pracują we Lwowie i w Berlinie, ruszają z wypadami turystycznymi do Wenecji i Krakowa, eksplorują własną seksualność, zmieniając partnerów i partnerki, a także zgłębiają zakamarki swojej podświadomości, przerabiając traumy z dzieciństwa spędzonego w sowieckiej Ukrainie i we wschodnich Niemczech. Kontrapunktem dla opowieści o losach ukraińskich gastarbeiterek na tle współczesności jest rozwijana w tle saga rodzinna, ukazująca obraz polsko-ukraińskiej wsi w skali prawie całego XX wieku i na swój sposób przerabiająca traumy narodowe i społeczne. Opowiedziana autentycznym, językowo bezbłędnym wielogłosem powieść artykułuje problemy spychane na margines, kwestionuje stereotypy i mitologemy, prowokuje i pobudza do rozmyślań.

O autorce: Natalka Śniadanko (ur. 1973 we Lwowie) – znana ukraińska pisarka, tłumaczka literatury polskiej i niemieckojęzycznej, dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu we Fryburgu. Autorka książek: Kolekcja namiętności czyli Przygody młodej Ukrainki, Sezonowa wyprzedaż blondynek, Syndrom sterylności, Mleko z macierzanką (2007), Kraj zepsutych zabawek oraz inne podróże (2008), Owadzia huśtawka (2009, polskie wydanie 2014 pod tytułem Lubczyk na poddaszu), Herbarium kochanków (2011), Frau Müller nie zamierza płacić więcej (2013), Schludne szlaczki arcyksięcia Wilhelma (2017). Laureatka Nagrody im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Jej książki ukazały się w tłumaczeniach na język niemiecki, rosyjski oraz czeski. Stypendystka Gaude Polonia. Mieszka we Lwowie.