Długa lista Angelusa: Zakurzony język

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020 poznamy we wrześniu, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Dziś – Zakurzony język austriackiej pisarki Hanny Sukare, w przekładzie Sławy Lisieckiej, książka opublikowana przez Wydawnictwo OD DO.

O książce: Jest to historia niezwykle skomplikowanych losów polsko-niemieckiej rodziny, mieszkającej przed II wojną światową w wielokulturowej Łodzi. Po wybuchu wojny część tej rodziny zadeklarowała przynależność do Wielkiej Rzeszy Niemieckiej, druga część zaś, w tym również osoby będące w połowie pochodzenia niemieckiego, nie wyrzekła się polskości. Jest to też widziana oczyma narratorki i czterech innych kobiet opowieść o trudnym dojrzewaniu pozbawionym rodzinnego ciepła, o zaburzonych relacjach międzyludzkich, samotności oraz o usilnych próbach znalezienia i zdefiniowania własnej tożsamości

O autorce: Hanna Sukare (1957) – spędziła dzieciństwo we Freiburgu Bryzgowijskim i w Heidelbergu. Od czasów młodości mieszka przede wszystkim w Wiedniu. Studiowała germanistykę, prawo i etnologię. Uprawiała m. in. dziennikarstwo, była redaktorką w wydawnictwie naukowym. Od 2001 roku jest pisarką. Za powieść „Zakurzony język” otrzymała prestiżową nagrodę austriacką Rauriser Preis. Jej najnowsza powieść Schwedenreiter była w 2019 roku nominowana do nagrody literackiej Unii Europejskiej.