Długa lista Angelusa: Moja Jugosławia

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020 poznamy we wrześniu, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Kolejna z nich to Moja Jugosławia, której autorem jest słoweński pisarz Goran Vojnović, w przekładzie Joanny Pomorskiej, opublikowana przez Wydawnictwo Akademickie SEDNO.

O książce: Moja Jugosławia to druga powieść w dorobku prozatorskim słoweńskiego pisarza Gorana Vojnovicia, wydana oryginalnie w 2012 roku. Utwierdziła jego pozycję wybitnego twórcy średniego pokolenia, którą zdobył trzy lata wcześniej głośnym debiutem Čefurji raus! (wyd. pol. Czefurzy raus!), była też zapowiedzią rozwiązań artystycznych i tematyki jego kolejnej powieści Figa.
Książka ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż przed końcem istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Przedstawicielem tej generacji jest główny bohater, Vladan Borojević, syn Słowenki i Serba, oficera Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Służbowy wyjazd do Belgradu ojca wraz z rodziną i początek wojny w 1991 roku kończą szczęśliwe dzieciństwo chłopca w Puli. Ojciec znika z jego życia. Po siedemnastu latach Vladan przypadkowo trafia na jego ślad w internecie – generał Borojević ukrywa się, ponieważ jest zbrodniarzem wojennym. Syn wyrusza do krajów byłej Jugosławii w poszukiwaniu ojca. Jest to zarazem wędrówka w poszukiwaniu przyczyn poczucia obcości, braku zakorzenienia i odebranej mu niegdyś tożsamości.

📌 O autorze: Goran Vojnović (1980), słoweński pisarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz i felietonista. Mieszka i pracuje w Lublanie. Absolwent reżyserii lublańskiej Akademii Teatralnej, Radiowej, Filmowej i Telewizyjnej. Debiutował zbiorem wierszy Lep je ta svet (Piękny jest ten świat), następnie opublikował trzy powieści: Čefurji raus!, Jugoslavija, moja dežela i Figa oraz tom felietonów Ko Jimmy Choo sreča Fidela Castra (Kiedy Jimmy Choo spotyka Fidela Castro).
Dorobek filmowy Vojnovicia obejmuje kilka filmów krótkometrażowych i dwa pełnometrażowe filmy fabularne (reżyseria i scenariusz): „Piran-Pirano” (2010) i „Czefurzy raus!” (2013). Powieści Gorana Vojnovicia, uważanego w Słowenii za jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących pisarzy średniego pokolenia, zyskały ogromną popularność nie tylko w państwach byłej Jugosławii (Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie), ale są tłumaczone na wiele innych języków: niemiecki, angielski, włoski, czeski, litewski, rosyjski, hiszpański, rumuński.