Fantastyczny weekend we Wrocławiu

W dniach 18–22 sierpnia Wrocław opanują fani fantastyki. Na terenie Hali Stulecia odbędzie się trzydzieste pierwsze spotkanie Polconu. Wydarzenie powraca do Wrocławia po 4 latach.

Polcon to najstarszy, odbywający się od 1985 roku ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki . Wydarzenie co roku organizowane jest w innym miejscu, a o wyborze organizatora decyduje Forum Fandomu dwa lata wcześniej. Częścią Polconu jest przyznawana na nim podczas specjalnej gali Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury fantastycznej.

W tym roku nominowani są:

W kategorii opowiadanie:

„Nihil fit sine causa”, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Fantazje Zielonogórskie. Tom 5
„Koziorożec i Smok”, Magdalena Kucenty, Smokopolitan (3)
„Simon”, Marcin Przybyłek, Wolsung Antologia tom 2
„Milczenie owcy”, Robert M. Wegner, Legendy polskie
„Pajęczarka”, Przemysław Zańko, Fantastyka. Wydanie Specjalne 4/2015 (49)

W kategorii powieść:

2049 Rafał Cichowski, Novae Res
Starość aksolotla, Jacek Dukaj, Allegro
Łzy diabła, Magdalena Kozak, Insignis
Niebiańskie pastwiska, Paweł Majka, REBIS
Gamedec. Obrazki z imperium cz.1, Marcin Przybyłek, REBIS
Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Robert M. Wegner, Powergraph

W tegorocznej  Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 pojawią się oczywiście także  inni cenieni autorzy literatury fantastycznej: Maja Lidia Kossakowska, Andrzej Sapkowski, Ewa Białołęcka, Jacek Inglot, Anna Kańtoch, Jakub Ćwiek oraz Andrzej Ziemiański.

Program tegorocznej edycji wzbogacony został o  Eurokonferencję oraz sympozjum „Czas Utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości”. Organizatorzy chcą w wyjątkowy sposób uczcić 500. rocznicę ogłoszenia Utopii przez Tomasza Moore’a, 10. rocznicę śmierci Stanisława Lema i 150. rocznicę urodzin George’a Herberta Wellsa. O możliwości uniknięcia apokalipsy i poszukiwaniu utraconej przyszłości uczestnicy konferencji będą rozmawiać w dniach 18–20 sierpnia. Wstęp na sympozjum jest wolny, lecz obowiązują zapisy. Dokładny program konferencji i link do formularza dla uczestników tutaj.

Nie zabraknie także popularnych konkursów cosplay, przemarszu żywych trupów w strojach i makijażu oraz rywalizacji w grach planszowych. Ponadto fani fantastyki także wspólnie stworzą mural nawiązujący do twórczości Stanisława Lema.