Gwiazdy na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału

15 maja zakończył się we Wrocławiu wielki Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Silesius”. Za dwa tygodnie, 30 maja, rozpocznie się w stolicy Dolnego Śląska kolejne literackie święto – Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Pojawią się na nim  gwiazdy nie tylko polskiej literatury kryminalnej.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016 odbiorą Tess Gerritsen, Pierre Lemaitre i Peter Robinson.

Tess Gerritsen – amerykańska pisarka, autorka powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jedna z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie.

Pierre Lemaitre – francuski pisarz i scenarzysta, autor między innymi powieści o komisarzu Camille’u Verhœvenie, laureat Grand Prix Nagrody Goncourtów.

Peter Robinson – autor serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Alan Banks, tłumaczonych na niemal 20 języków, laureat wielu nagród literackich.

Jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek Charlotte Link, Chris Carter  i Jens Lapidus.

Charlotte Link jest autorką książek dla młodzieży, powieści obyczajowych oraz thrillerów psychologicznych. Kilka z nich stało się podstawą seriali telewizyjnych produkowanych przez telewizję ZDF. Powieści pisarki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i w samych Niemczech sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy.

Chris Carter urodził się w Brazylii. Tam też spędził dzieciństwo i wczesne lata młodzieńcze. Po maturze wyjechał do USA, gdzie studiował psychologię i zaburzenia kryminalne na Uniwersytecie Michigan. Jako psycholog kryminalny Biura Prokuratora Stanu Michigan badał i przesłuchiwał licznych zbrodniarzy, w tym seryjnych morderców. Na początku lat 90. Carter zamieszkał w Los Angeles, gdzie przez kolejnych dziesięć lat był gitarzystą w różnych znanych rockowych zespołach. W końcu zdecydował się zająć na stałe pisaniem. Obecnie mieszka w Londynie. Krucyfiks, pierwszy z sześciu tomów o przygodach detektywa Roberta Huntera, to jego debiut literacki.

Jens Lapidus – szwedzki pisarz, autor powieści kryminalnych, z wykształcenia prawnik. Debiutował w 2006 roku powieścią Szybki cash, której kontynuacje: Zimna stal i Życie deluxe – czyli Trylogia sztokholmska – stały się międzynarodowymi bestsellerami i zostały zekranizowane.  VIP-room to początek nowej serii.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach od 30 maja do 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Program Festiwalu tutaj