Dokument o Serhiju Żadanie w TVP3 Wrocław

„Ukraińska czytanka” to cykl esejów dokumentalnych prezentujących współczesnych ukraińskich autorów. Pierwszy odcinek zostanie nadany przez TVP 3 Wrocław  w piątek, 30 kwietnia, o godz. 18:50. Będzie go można także obejrzeć na stronie stacji w Internecie.

Cykl „Ukraińska czytanka”, którego pomysłodawcą jest Petr Minařik z czeskiego wydawnictwa Vetřne Mlyny, przedstawia filmowe portrety 16 autorów, którzy w lipcu 2015 roku uczestniczyli w festiwalu „Miesiąc spotkań autorskich”. Jest to największy festiwal literacki w Europie Środkowej. Podczas zeszłorocznej edycji gościem honorowym była właśnie Ukraina.

Cykl został zrealizowany przez telewizje z Polski (TVP 3 Wrocław), Czech i Słowacji.  Filmowa antologia najbardziej znaczących ukraińskich pisarzy, stworzona przez  czeskich, słowackich i polskich dokumentalistów, przedstawia nie tylko konkretnych autorów i ich dzieła, ale też kreśli mapę najciekawszych zjawisk współczesnej ukraińskiej literatury.
W pierwszym odcinku przedstawiono sylwetkę ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Ukraiński pisarz Serhij Żadan nagrodzony został za „Mezopotamię” – powieść o miłości, czułości, oddaniu i zakochaniu. Akcja książki toczy się w rodzinnym mieście autora – Charkowie.

– Jest dla mnie ważne, że o ukraińskiej literaturze mówi się w innych krajach Europy. Ukraina chce, żeby ją słyszano, żeby ją rozumiano, żeby nasz przekaz był odbierany za granicą – mówił Serhij Żadan podczas ubiegłorocznej gali „Angelusa”.

Pierwszy odcinek cyklu „Ukraińska czytanka” na antenie TVP3 Wrocław w najbliższy piątek, 30 kwietnia, o godz. 18:50 oraz na stronie wroclaw.tvp.pl

fot. Tomasz Wałków