Okultystyczny księgozbiór Himmlera

W jednym z magazynów czeskiej Biblioteki Narodowej niedaleko Pragi odkryto kolekcję 13 tysięcy rzadkich książek okultystycznych, które na zlecenia szefa SS Heinricha Himmlera zostały zarekwirowane z bibliotek w podbitych przez Niemcy krajach.  

Jak powiedział norweskiemu portalowi  The Local Bjørn Helge Horrisland, – norweski historyk specjalizujący się w masonerii, który osobiście brał udział w identyfikacji części kolekcji książki leżały nietknięte od lat 50. ubiegłego wieku. Blisko połowa  z nich była własnością biblioteki Norweskiego Zakonu Wolnomularskiego w Oslo. Zostały zarekwirowane  przez nazistów w trakcie niemieckiej okupacji kraju.

Himmler miał obsesję na punkcie okultyzmu i mistyki, a stworzone przez niego SS było swoistym antykatolickim „okultystycznym zakonem”  z rozbudowanym systemem symboli i rytuałów. Szerzej o tym pisał  min. Cezary Michalski w wydanej jeszcze przez „brulion” książce „Ezoteryczne źródła nazizmu”. Na rozkaz Himmlera oddziały SS przeszukały 260 bibliotek i archiwów w poszukiwaniu ksiąg i zapisków na temat procesów o czary w średniowieczu. Jedną z obsesji  Himmlera było przekonanie, że Kościół rzymskokatolicki zamierzał całkowicie zniszczyć rasę niemiecką. Zrabowane zbiory weszły w skład należącej do Himmlera tzw. „Biblioteki Czarownic”. Według wszelkiego prawdopodobieństwa książki znalezione w Czechach są częścią tej właśnie kolekcji.

Źródło: The Local, Booklips.pl

Foto: The Local