Nominacja dla Iwony Chmielewskiej

Wydana w ubiegłym roku przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy książka Iwony Chmielewskiej abc.de otrzymała nominację do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2016 w kategorii non-fiction. Nominacja została ogłoszona na odbywających się Lipsku Międzynarodowych Targach Książki  Leipziger Buchmesse.
Deutscher Jugendliteraturpreis to najbardziej prestiżowa nagroda dla literatury dziecięcej i młodzieżowej w Niemczech, przyznawana nieprzerwanie od 1956 roku. Autorka i wydawca zostali docenieni przez Jury konkursu złożone z literaturoznawców i krytyków literackich, abc.de wybrane spośród setek publikacji wydanych w ubiegłym roku w Niemczech (także licencyjnych). Nominowana książka będzie szeroko promowana u naszych zachodnich sąsiadów aż do momentu ogłoszenia zwycięzcy. Poznamy go 21 października 2016 roku podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

Ta nominacja to ważne wyróżnienie dla autorki Iwony Chmielewskiej i całego zespołu wydawnictwa. Jak podkreśla Jarosław Borowiec, redaktor naczelny Warstw: „Wydaniem tej książki chcieliśmy się wpisać w wielokulturową historię miasta, którego niemiecka tradycja przez dekady wypierana była ze świadomości mieszkańców, a przecież na stałe obecna jest w tkance miasta.abc.de to nie tylko wybitna książka artystyczna, ale także przykład książki uniwersalnej, rodzaj ›myślącego alfabetu‹, który wzbogacony o kontekst języka francuskiego, angielskiego i polskiego, jest jednocześnie opowieścią o naszej wspólnej europejskiej kulturze, historii i tożsamości”.

Zgłoszenie książki do konkursu było możliwe dzięki współpracy Wydawnictwa Warstwy z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag.

Książka Iwony Chmielewskiej abc.de to ukłon oddany kulturze niemieckiej, a zarazem opowieść o europejskiej historii i tożsamości. Ten „myślący alfabet” wzbogacony o kontekst języka francuskiego, angielskiego i polskiego tworzy wyjątkowy projekt artystyczny. To publikacja uniwersalna i otwarta w swojej narracji, adresowana do czytelników w każdym wieku.

Źródło: Wydawnictwo Warstwy