Rok 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza

Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W przyszłym roku wypada 100 rocznica śmierci literackiego noblisty z 1905 roku.

Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że wypada wówczas 100 rocznica śmierci pisarza. Za uchwałą opowiedziało się 79 senatorów, 1 wstrzymał się od głosu.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości – napisano w uchwale Senatu RP..

W uchwale zaznaczono także , że powieści Sienkiewicza były niezwykle popularne wśród wszystkich stanów, a wpływ pisarza na język polski jest trudny do przecenienia..

Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie – napisano.

Senat zwrócił się też do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Sienkiewicza.

Źródło: culture.pl