Miniserial o Iwaszkiewiczu

Miniserial zatytułowany „Rzeczy“ to przygotowana specjalnie dla użytkowników internetu adaptacja fragmentów książki „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie“ Anny Król.

„Rzeczy” Anny Król (Wilk&Król) to pierwsza tak osobista książka o Jarosławie Iwaszkiewiczu. 35 lat po śmierci pisarza młoda autorka otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją bada przedmioty, które pozostawił: niedokończony krem do golenia, urwany guzik od płaszcza, kolekcję krawatów, bilety i recepty. Z drobiazgów, którymi nikt się nie interesował, na nowo układa opowieść o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“.

Tworzy fabularyzowane sceny ( to właśnie one posłużyły do stworzenia krótkich filmów) i pokazuje go w chwilach zwyczajnych, najintymniejszych. Jak traktował pieniądze? O czym rozmawiał z psem? Dlaczego tak obsesyjnie notował w zwykłych brulionach? Intensywne życie pisarza, polityka, troskliwego męża i kochliwego homoseksualisty ukazane jako wielka ulotność. Kilkanaście przedmiotów i wzruszających chwil powie więcej niż opasłe biografie. Książka ilustrowana fotografiami przedmiotów pisarza.

Każdy z odcinków to  ilustracja innego rozdziału książki, opowiadającej o prywatnym życiu jednego z największych a zarazem najbardziej  kontrowersyjnych pisarzy polskich XX wieku. Zamieszczony przez nas film oparty jest na rozdziale „Turczynek”, który opowiada o miłości Iwaszkiewicza do znacznie młodszego Jerzego Błeszyńskiego i ich  pożegnaniu, gdy ukochany umierał w szpitalu gruźliczym pod Warszawą.