Żegnamy Güntera Grassa

Noblista z 1999 roku, laureat najważniejszych światowych nagród literackich, w 2008 rok nominowany także do Angelusa za książkę „Przy obieraniu cebuli” – Günter Grass nie żyje. Zmarł dzisiaj. Informację o śmierci pisarza podał na Twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 

Günter Grass urodził się 16 października 1927 roku w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził we Wrzeszczu, o którym wielokrotnie pisał w swoich powieściach.

W wywiadzie dla „Der Spiegel” Grass mówił: ‚Jestem klasycznym samoukiem. Byłem niewykształconym czy też częściowo wykształconym młodym człowiekiem. W wieku lat piętnastu przestałem uczęszczać do szkoły i, kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować nad dłuższym manuskryptem, nie miałem nawet opanowanej niemieckiej ortografii (…) Do wszystkiego, co wiem i czego potrzebuję, by móc żyć w zgodzie z samym sobą, doszedłem sam’.

Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata rzecz o rozwoju faszyzmu i kiełkowaniu nienawiści na pograniczu kulturowym, w którym od setek lat żyli Polacy, Niemcy i Kaszubi.

Słynną adaptację filmową „Blaszanego bębenka” w 1979 stworzył Volker Schlondorff.

Ostatnią książką Grassa jest powieść „Skrzynka”, napisana w 2009. Książka napisana jest w formie dialogu jego licznych dzieci z różnych związków, które snują rodzinną sagę. W tle – jak zwykle u tego autora – dzieje się wielka historia.

Grass był także znakomitym grafikiem i rzeźbiarzem. W zeszłym roku odsłaniał w

Gdańsku rzeźbę swojego autorstwa „Turbot pochwycony”. Było to jedno z głównych wydarzeń 6. Festiwalu Grassomania.

Rzeźba, przedstawiająca rękę trzymającą turbota stanęła na przedprożu Gdańskiej Galerii Guentera Grassa przy ulicy Szerokiej.

„Pochodząca z lat 80. XX wieku rzeźba jest odlana z brązu. Waży 130 kilogramów i ma 130 centymetrów wysokości.”

W zeszłym roku ukazała się biografia Grassa:„Günter Grass. Biografia” Norberta Honszy. Książka, którą opublikowało ostatnio Wydawnictwo Oskar, była pierwszym na polskim rynku wydawniczym całościowym opracowaniem życia i twórczości autora „Blaszanego bębenka”.