Skażone krajobrazy

Martin Pollack, austriacki pisarz, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS  w najbliższy czwartek spotka się z czytelnikami we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

skażone_krajobrazy-okładkaWizyta pisarza jest związana z polską premierą jego najnowszej książki Skażone krajobrazy, opublikowanej przez Czarne.  To esej o miejscach masowych mordów w Europie Środkowej i Wschodniej: w Słowenii i Austrii, Niemczech, Polsce, na Ukrainie i w Rumunii dokonywanych w ukryciu, w ścisłej tajemnicy. Mordów, po których zacierano ślady: a ich świadkowie byli likwidowani.

Ten esej imponuje powściągliwością ocen i emocjonalnym wyważeniem.– pisał Maciej Robert – Jest to o tyle znamienne, że austriacki autor zmaga się nie tylko z odpowiedzialnością zbiorową (przy zbrodniach, których dokonali hitlerowscy Niemcy, skrupulatnie dodaje zawsze: i Austriacy), ale też rodzinną. Odwiedził bowiem także słowacką wieś Polianka, gdzie 16 stycznia 1945 r. oddział Sonderkommando 7a zabił i pogrzebał 21 osób, Żydów i słowackich partyzantów. Dowódcą oddziału był Gerhard Bast, sturmbannführer SS – ojciec Martina Pollacka, ten sam, którego ponurą przeszłość eseista opisał w głośnej- nagrodzonej „Angelusem”-  książce „Śmierć w bunkrze”.

Pisarz oprócz tego, że tropi ślady dawnych zbrodni, próbując się jednocześnie dowiedzieć, jak się dziś żyje na terenach, które są cmentarzami.

Przy okazji premiery książki odbędzie się pokaz dokumentu Pawła Łozińskiego Miejsce urodzenia i prezentacja dokumentacji fotograficznej projektu artystycznego Zostawcie nasze ogrody w spokoju. One z tamtymi historiami nie mają nic wspólnego Michała Grzegorzka i Huberta Kielana

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00, we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty. Cena biletu: 12 zł

Martin Pollack (ur. 1944 roku) – tłumacz, eseista i publicysta. Po studiach w Warszawie oraz Wilnie, pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”. Obecnie zajmuje się tłumaczeniem tekstów i dokumentalistyką. Polskim czytelnikom znane są jego Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn 2000, Wołowiec 2007), Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna (Wołowiec 2005, 2008), czy Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (Wołowiec 2006), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007.