Powieść o Ivanie Blatnym czeską książką roku

W Pradze ogłoszono tegorocznych laureatów jednej z najbardziej prestiżowych czeskich nagród literackich Magnesia Litera. Nagroda jest przyznawana w 7 kategoriach: za prozę, poezję, literaturę faktu, dzieło edytorskie, przekład, książkę dla dzieci i młodzieży. Przyznane też zostały tytuły „Objawienia roku” i Książki Roku.

Tytuł „Książki Roku” otrzymała powieść Martina Reinera Básník. Román o Ivanu Blatném, entuzjastycznie przyjęta i nagrodzona już nagrodą im. Josefa Škvoreckiego. To powieść o znanym – za sprawą redakcji „brulionu” i wybitnego tłumacza Leszka Engelkinga – także w Polsce znakomitym poecie i zarazem tragicznej postaci czeskiej literatury, zmarłym w 1990 roku, Ivanie Blatnym. Blatny to poeta „osobny”. Z Czechosłowacji wyemigrował w roku 1948. Przed wyjazdem z kraju zdołał wydać cztery książki poetyckie. Za sprawą tomu Tento večer został uznany za jednego z najbardziej utalentowanych czeskich poetów. Należał do słynnej grupy artystycznej Skupina 42 (obok min. Jiřego Kolařa i Jindřicha Chalupeckiego). Po wyjedzie z kraju Blatný zamilkł. Już w Anglii, kilka miesięcy po wyjedzie, ujawniła się jego choroba psychiczna. Do 1985 roku z niewielkimi przerwami przebywał w angielskich szpitalach psychiatrycznych. Polskie wydanie wierszy Ivana Blatnego w przekładzie Leszka Engelkinga, ukazało sie w roku 1993 w tzw. „białej serii” tomików wydanej przez „brulion”.
W kategorii proza zwyciężyła powieść Petra Stančíka: Mlýn na mumie– rozgrywający się w XIX wieku „mistyczno – pornograficzno- gastronomiczny” thriller retro. W kategorii „Literatura faktu” najwieksze uznanie jurorów zdobyła praca zbiorowa Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje, napisana na podstawie dzienników z podróży po barokowej Europie jaką w latach 1678/82, odbył wpływowy czeski magnat Heřman Jakub Černín. Zwycięzcy w pozostałych kategoriach to między innymi:
Poezja – Olga Stehlíková: Týdny
Objawienie roku – Matěj Hořava: Pálenka
Literatura dla dzieci i młodzieży – Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy
Dzieło edytorskie – Eva Semotamová a kol.: Akademický atlas českých dějin

W tegorocznej 14 edycji nagrody, laureatów jury wyłoniło spośród zgłoszonych 349 tytułów, opublikowanych w ubiegłym roku przez czeskie oficyny.