Nagroda im. Sienkiewicza po raz pierwszy

W najbliższą sobotę w Warszawie, w kinie Iluzjon o godzinie 21. zostanie ogłoszona po raz pierwszy Nagroda im. Henryka Sienkiewicza. Zwycięzca zgarnie 40 tys. złotych.

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza (którą powołał do życia portal Dzika Banda) przyznawana zostanie autorowi najlepszej polskiej popowej powieści roku, którą w głosowaniu wyłoni ośmioosobowa kapituła nagrody.

Nowa nagroda literacka ma na celu promować i wyróżniać pisarzy, którzy w Polsce wydają książki cenione przez czytelników, a nie jedynie przez jury nagród literackich. We współpracy z Instytutem Książki (w kapitule zasiadać będzie pan Szymon Kloska), Dyskusyjnymi Klubami Książkowymi i kapitułą nagrody wybierać będziemy powieść, która jest popowa (dowolność gatunkowa: od fantastyki, grozy, przez kryminał, po obyczaj), a przy tym prezentuje świetny poziom literacki.

Dlaczego Sienkiewicz? Organizatorzy tłumaczą: „To proste. Dziś niesprawiedliwie patrzymy na noblistę jako tylko autora lektur szkolnych. A przecież gdy żył, był wielbionym przez czytelników autorem, a jego twórczość nie ograniczała się do „Trylogii” czy „Quo vadis” i „Krzyżaków”. Pisał humoreski, mroczne opowiadania, epickie powieści obyczajowe i reportaże. No a przede wszystkim Sienkiewicz to synonim wielkiego sukcesu rynkowego. Trudno bowiem znaleźć polskiego autora, który cieszyłby się tak wielką popularnością w kraju i poza jego granicami”.