Chleb rzucony umarłym

Na Wegrzech ukazała się znakomita książka Bogdana Wojdowskiego „Chleb rzucony umarłym” (pierwsze polskie wydanie – PIW, rok 1971). Autorem tłumaczenia jest Lajos Pálfalvi, a wydawcą oficyna Park. 

Powieść o getcie warszawskim napisana ćwierć wieku po wojnie jest nie tylko porażającym świadectwem czasów Zagłądy i spełnieniem obowiązku pamięci, lecz także jedną z najwybitniejszych powieści polskich XX wieku.

„Chleb rzucony umarłym – Najlepsza powieść o getcie warszawskim, jeden z najdonioślejszych głosów dzieci Holokaustu” – tak o książce powiedział Henryk Grynberg.

 

Bogdan Wojdowski (ur. 1930 w Warszawie , zm. 1994 ) – polski pisarz, krytyk literacki i teatralny, publicysta. W 1954 roku absolwent polonistyki na UW. Debiutował w tygodniku „Wieś” w roku 1951, należał do redakcji ” Przeglądu Kulturalnego ” i w latach 1960 – 64 ” Współczesności „. Twórczość literacka Wojdowskiego dotyczy wydarzeń drugiej wojny światowej, także zagłady polskich Żydów. Często, jak na przykład w powieści „Chleb rzucony umarłym” nagrodzonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki ukazuje psychikę ofiar hitleryzmu: uczucie poniżenia, ich walkę o przeżycie i ocalenie własnego człowieczeństwa, godności. (Instytut Polski, Budapeszt)