Gombro-kongres

7 sierpnia w Buenos Aires rozpoczął się I Międzynarodowy Kongres Witolda Gombrowicza, organizowany z okazji 75-lecia przyjazdu pisarza do Argentyny (zapowiadaliśmy to wydarzenie dwa miesiące temu).

Impreza ma przypomnieć argentyńskim czytelnikom o dwudziestu czterech latach spędzonych przez Gombrowicza w Argentynie.

Miejscem konferencji naukowej jest Biblioteka Narodowa. Spotkaniu gombrowiczologów towarzyszą przedstawienia teatralne, wystawa prac plastycznych inspirowanych Gombrowiczem oraz wycieczka po Buenos Aires śladami Gombrowicza. Z okazji kongresu, na życzenie Rity Gombrowicz, wznowione zostało argentyńskie wydanie „Ferdydurke”.

Organizatorzy kongresu wywodzą się z Grupo Alejandría, zespołu pisarzy, wykładowców i wydawców prowadzących warsztaty, odczyty literackie, konkursy dla pisarzy, spektakle i koncerty w dzielnicy Palermo w Buenos Aires. Głównym ich zadaniem jest popularyzacja literatury w bezpośrednim kontakcie autora z czytelnikami.

Oprócz literaturoznawców z Ameryki Południowej w kongresie udział biorą znawcy twórczości Gombrowicza z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Szczegóły na stronie: http://www.congresogombrowicz.com/ oraz na facebooku: https://www.facebook.com/congresogombrowicz. (instytutksiazki.pl)