Biografia jak powieść

 

Warto zwrócić uwagę na wydaną właśnie w Czechach książkę wspomnieniową Stasy Fleischmannovej Vrstvami (Warstwami). To niezwykłe świadectwo przenikliwej obserwatorki, która miała szczęście na swojej drodze spotkać wiele wybitnych postaci czeskiej i europejskiej literatury i polityki.

Stasa Fleischmannova urodziła się w roku 1919. W 19 roku życia wraz z siostrą bliźniaczką otworzyły w Pradze studio fotograficzne, w którym bywali luminarze czeskiego życia kulturalnego i politycznego. Lista sfotografowanych postaci i rzecz jasna także opisanych  przez autorkę , która po roku 1968 wyemigrowała do Paryża, jest imponująca. Dość powiedzieć, że pierwszym portretowanym przez siostry był Karel  Čapek a potem było jeszcze lepiej: Andre Breton, Borys Pasternak, Louis Aragon,  i wielu innych. Do przyjaciół Fleischmannovej  należała Milena Jesenska – znakomita publicystka i wielka miłość Franza Kafki, poeci Adolf Hoffmeister i Frantisek Halas.

Ta bogata, przenikliwa i pozbawiona sentymentalizmu opowieść o przeklętym wieku XX. jest oczywiście wzbogacona unikalnymi zdjęciami autorstwa Stasy Fleischmannovej. Warto jeszcze zaznaczyć, że autorka jest znakomitą gawędziarką z doskonałą pamięcią do szczegółów. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Torst