Święto literatury w Bratysławie

12 maja w Bratysławie rozpocznie się tygodniowy festiwal  Anasoft Litera 2014, związany z najważniejszym słowackim wyróżnieniem literackim, nagrodą Anasoft Litera.

Program imprezy jest niezwykle bogaty. Niewątpliwie do najciekawszych wydarzeń -poza spotkaniami autorskimi tegorocznych finalistów- zaliczyć można także warsztaty kreatywnego pisania z nimi jako wykładowcami. Ponadto kilka interesujących paneli. W tym  na temat crowdfundingu jako szansy na znalezienie się na rynku dla „książek trudnych” , nie mogących liczyć na masowego odbiorcę a ważnych dla kultury. Ta forma wydawania książek , współfinasowanego przez ofiarodawców drobnych sum,  staje się ostatnio także popularna  w Polsce i przynosi obiecujące rezultaty. Istotnym wątkiem festiwalowych dyskusji- w naszej części Europy nieuniknionym- bedzie też współzależność literatury i polityki. Ciekawie też zapowiada się panel na temat snobizmów literackich pod różnymi szerokościami geograficznymi. Poza tym koncerty, spektakle i projekcje filmowe min. niemego thrillera Dowżenki z roku 1927 „Teczka kuriera dyplomatycznego” ilustrowanego muzyką ukraińskiego zespołu Zapaska. Oczywiście językiem dominującym podczas festiwalu będzie słowacki ale dla Polaków nie powinno to być przeszkodą nie do przebycia.

Na temat samej nagrody pisaliśmy tu https://angelus.com.pl/2014/04/polski-poeta-w-jury-najwazniejszej-slowackiej-nagrody-literackiej/