Polski poeta w jury najważniejszej słowackiej nagrody literackiej

Ogłoszono „krótką listę” 10 książek, wybranych ze 194 kandydujących do najważniejszej słowackiej nagrody literackiej Anasoft Litera 2014 .

Nagroda Anasoft Litera przyznawana jest dla najlepszej słowackiej książki prozatorskiej, opublikowanej w poprzednim roku kalendarzowym.  Wśród wybranych znalazły się także książki autorów znanych już polskim czytelnikom. Jednym z nich jest uznawany za jednego z najlepszych pisarzy słowackich Pavel Vilikovský, którego zbiór opowiadań Okrutny maszynista ukazał się po polsku w ubiegłym roku nakładem „Słowackich klimatów”. Wcześniejsze polskiej przekłady jego książek, to powieść Ostatni koń Pompei (Pogranicze, Sejny 2005) oraz nowela Wiecznie zielony… (Towarzystwo Słowaków w Polsce, Kraków 2004). Każda nowa książka Vilikovskiego stanowi wydarzenie literackie na Słowacji.  W tym roku do nagrody Anasoft Litera  kandyduje jego zbiór dwóch nowel Prvá a posledná laska (Pierwsza i ostatnia miłość). Vilikovský był już laureatem pierwszej edycji tej nagrody w roku 2006.

Niestety, z tej wartej uwagi listy, w Polsce ukazywały się jeszcze tylko pojedyncze teksty Jaroslavy Blažkovej- debiutującej jeszcze w latach 60, potem emigrantki skazanej w CSRS na zapomnienie oraz Ivany Dobrakovovej.

To nie koniec polskich akcentów związanych z tegoroczną edycją imprezy. W  pięcioosobowym jury nagrody zasiada bowiem obok Słowaków także znany polski poeta i tłumacz z czeskiego i słowackiego Zbigniew Machej. Pozostali członkowie kapituły to:  literaturoznawca Fedor Matejov, tłumaczka Renáta Deáková, literaturoznawca Marcel Forgáč, oraz literaturoznawca Peter Zajac.

Zwycięzca zostanie ogłoszony we wrześniu i otrzyma nagrodę w wysokości 10,000 €. Natomiast książki finalistów  w sposób uroczysty zostaną zaprezentowane już za miesiąc, na festiwalu Anasoft Litera, który odbędzie się w Bratysławie w dniach 12 – 17 maja. W jego programie znajdują się, oprócz spotkań autorskich, również koncerty, odczyty, pokazy filmów i szereg innych imprez.

Pełna lista książek

Jaroslava Blažková: To decko je blázon (Vydavateľstvo Q111)

Ivana Dobrakovová: Toxo (Marenčin PT)

Dušan Dušek: Melón sa vždy smeje (Slovart)

Jana Juráňová: Nevybavená záležitosť (Aspekt)

Uršuľa Kovalyk: Krasojazdkyňa (Divadlo bez domova)

Maroš Krajňak: Informácia (TRIO Publishing)

Lukáš Luk: Záhada Považského bula (Petrus)

Tomáš Varga: Grázel (Koloman Kertész Bagala)

Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska (Slovart)

Svetlana Žuchová: Obrazy zo života M. (Marenčin PT)

Dokładniejsze informacje na stronie nagrody: http://www.anasoftlitera.sk/