Jeż Jerzy po angielsku

Tydzień temu odbyła się premiera anglojęzycznej wersji albumu o Jerzym! Pierwsza część komiksu z serii „Jeż Jerzy” autorstwa Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego została przetłumaczona na język angielski i jako “George the Hedgehog” trafiła na amerykańską platformę komiksową comixology.com.

Comixology jest najpopularniejszą cyfrową platformą komiksową. W asortymencie Comixology znajduje się ponad 45 tys. komiksów i powieści graficznych z całego świata, a łączna liczba pobrań przekroczyła 206 milionów!

„Jeż Jerzy” to cykl o zwariowanym Jeżu, który w realiach współczesnej Polski bezlitośnie wyśmiewa się z naszych narodowych wad i słabości. Komiks doczekał się 10 części, wydanych nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Scenarzystą serii jest Rafał Skarżycki, a rysownikiem – Tomasz Lew Leśniak – obaj znani m. in. z publikowanych w prasie komiksów pt.: „Tymek i Mistrz”.

W 2011 roku do polskich kin trafił pełnometrażowy, animowany film na podstawie komiksu, wyreżyserowany przez trio związane obecnie ze studiem animacji Human Ark – Wojtka Wawszczyka, Tomasza Leśniaka i Jakuba Tarkowskiego. Była to pierwsza polska kinowa animacja dla dorosłych, która przyciągnęła przed ekrany 120 000 widzów. Międzynarodowa kariera „Jeża” rozpoczęła się na SXSW IFF 2011 w USA, europejska premiera odbyła się na prestiżowym festiwalu w Karlovych Varach, gdzie „Jeż” był pierwszym filmem animowanym w historii konkursów festiwalowych. Odwiedził ponad 40 festiwali na całym świecie i otrzymał m.in. Grand Prix na SICAF w Seulu, jednym z najważniejszych azjatyckich wydarzeń ze świata animacji. Animacja dostępna jest na DVD, Bluray oraz na niezależnej platformie filmów zagranicznych indieflix.com.

– Po bardzo dobrym przyjęciu filmu na międzynarodowych festiwalach i światowej dystrybucji przez Indieflix, zdecydowaliśmy się pokazać również komiksowy pierwowzór. Z niecierpliwością czekamy na reakcję zagranicznych czytelników – mówią twórcy serii o „Jeżu Jerzym” – scenarzysta Rafał Skarżycki i rysownik Tomasz Leśniak.

O autorach:

Tomasz Leśniak: Artysta grafik, rysownik, animator związany ze studiem Human Ark. Laureat wielu nagród w dziedzinie komiksu i ilustracji, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 1999 roku, zdobywca brązowego medalu w konkursie KTR w kategorii ILUSTRACJA w 1999r roku.  Razem z Rafałem Skarżyckimm stworzył popularną serię komiksową dla dorosłych o „Jeżu Jerzym” oraz serię dla dzieci „Tymek i Mistrz”. Był jednym z trzech reżyserów filmu animowanego na podstawie komiksów o „Jeżu Jerzym”.  Obecnie pracuje jako reżyser serialu animowanego dla dzieci na podstawie własnych komiksów z serii „Tymek i Mistrz”. Jest autorem ilustracji, w galerii średniowiecznej w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Rafał Skarżycki: Jako scenarzysta, współpracował m.in. z magazynem Ślizg, HBO Polska, Telewizją Polsat. Pisze opowiadania i prozę – w październiku 2009 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Teleznowela”. Do tej pory razem z Tomkiem Leśniakiem wydał blisko dwadzieścia albumów komiksowych, poza tym ma na koncie setki publikacji w prasie. Nagrody: wyróżnienie w konkursie magazynu Fenix (1996 r.), nagroda za najlepszy scenariusz VIII Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi (1997 r.), II miejsce w plebiscycie K`98 w kategorii Scenarzysta (1998 r.), Grand Prix X Ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 1999 r. Autor scenariusza pełnometrażowego filmu kinowego „Jeż Jerzy”, a także scenariusza komedii „Złe nowiny”, wyróżnionego przez jury pod przewodnictwem Petra Zelenki na Międzynarodowym Festiwalu Scenarzystów Interscenario 2008. Obecnie w ramach współpracy ze studiem Human Ark współtworzy scenariusze do pełnometrażowej animacji „Diplodok” na podstawie komiksów Tadeusza Baranowskiego oraz serialu „Tymek i Mistrz” na podstawie własnych komiksów. (Instytut Kultury)