Magnesia Litera 2014

W Czechach ogłoszono laureatów prestiżowej nagrody Magnesia Litera. W dziedzinie literatury faktu zwyciężyła praca Jiříego Padevěta: Průvodce protektorátní Prahou, pasjonujący przewodnik historyczny po Pradze pod niemieckim protektoratem. Otrzymała ona także tytuł czeskiej książki roku.

Laureatem w kategorii proza został znany i ceniony także w Polsce Emil Hakl za swoją nową powieść Skutečná událost (Rzeczywiste zdarzenie). To nie musi być wcale ostatni tegoroczny triumf Hakla, gdyż jego poprzednia powieść  „Zasady śmiesznego zachowania”, z roku 2010,  jest na liście kandydatek do tegorocznego „Angelusa”. W Czechach otrzymała ona także cenioną nagrodę Josefa Škvoreckiego.

To nie koniec angelusowych wątków w tegorocznej Magnesi. Laureatka Angelusa z roku 2008 Harmonia cælestis Pétera Esterházy otrzymała nagrodę w kategorii przekład.

Poza tym nagrodzeni zostali : Kateřina Rudčenková za Chůze po dunách (poezja), David Böhm – Ondřej Buddeus: Hlava v hlavě (książka dla dzieci i młodzieży). Za odkrycie roku uznano książkę Jana Trachta: Tichý dech. Zápisky českého lékaře z Afriky a z Haiti ( Cichy oddech. Zapiski czeskiego  lekarza z Afryki i Haiti)