Długa lista Angelusa: Znikanie

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020 poznamy we wrześniu, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Kolejna z nich to Znikanie Izabeli Morskiej, pozycja opublikowana przez Wydawnictwo Znak Literanova.

O książce: Proza, która jak żadna do tej pory przekracza granice autobiografii i łączy śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie.
Kończy sprawdzać prace studentów, gdy nagle traci czucie w palcach. Potem przychodzą potworny ból i inne objawy. Jej świat to teraz mapa z adresami kolejnych specjalistów. Uczy się, jak być dobrą pacjentką, która pretensji nie ma nigdy, a pieniądze – zawsze. Jednocześnie z pasją naukowca rozpoczyna własne dochodzenie: co to za choroba? Co zaniedbała, czego nie zauważyła? A może choruje razem z Polską?
Wielki powrót pisarki kiedyś znanej jako Izabela Filipiak, obecnie Morska.
Jak wcześniej Susan Sontag autorka bierze pod lupę tajemniczą chorobę, siebie jako pacjentkę, a co równie ważne – polską służbę zdrowia. Tworzy opowieść dla tych, którzy nie chcą zniknąć. Chcą wyzdrowieć.

O autorce: Izabela Morska – jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiego życia literackiego. Debiutowała w latach 90. Wydała szokującą swobodą stylu Absolutną amnezję, a także m.in. Kulturę obrażonych oraz Twórcze pisanie dla młodych panien. Laureatka Nagrody im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Opozycjonistka od urodzenia. Należy do mniejszości i wspiera ich prawa. Aktywistka wyobraźni.