Długa lista Angelusa: Hana

Kolejna książka, która w tym roku znalazła się na długiej liście Angelusa to Hana (Wydawnictwo Amaltea) autorstwa czeskiej pisarki Aleny Mornštajnovej w przekładzie nagrodzonego już Angelusem Tomasza Grabińskiego.

O książce: Hana Aleny Mornštajnovej to wielowątkowa opowieść o sile życia, miłości i pamięci w obliczu cierpienia, poczucia winy i utraty.
Czechy, lata 50. XX wieku. W wyniku przewrotnego zrządzenia losu dziewięcioletnia Mira cudem uchodzi z życiem, traci jednak najbliższych. Jej jedyną żyjącą krewną jest tajemnicza ciotka Hana, kobieta-duch, „czarna zmora”. Obserwując rodzącą się między nimi więź, stopniowo odkrywamy sekrety dwóch pokoleń pewnej czeskiej rodziny, na której cieniem położyły się tragiczne wydarzenia drugiej wojny światowej.
Alena Mornštajnová prowadzi czytelnika przez meandry ludzkiej psychiki, równie pogmatwane jak losy jej bohaterów. Choć Hana bazuje na niedopowiedzeniach, aż skrzy się tu od emocji, które piętrzą się niczym kra na skutej lodem rzece. Na którą pomimo zakazu warto wejść…

O autorce: Alena Mornštajnová (ur. 1963) – czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią Slepá mapa, po której ukazały się także: Hotýlek (2015), Hana (2017), Strašidýlko Stráša (2018, książka dla dzieci) oraz Tiché roky (2019). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść Hana, której przyznano m.in. tytuł Czeskiej Książki Roku 2018.