Cudowna kariera Magdy M. Powieść współczesna, przypominamy książkę Magdaleny Miecznickiej (WL).
Piękna, wykształcona, perfekcyjna, doskonale zorganizowana i odnosząca sukcesy kobieta jest główną bohaterką tej historii. Bez kompleksów, które towarzyszyły jeszcze pokoleniu jej rodziców, odnajduje się w nowoczesnym świecie: w Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku. Lekko, naturalnie poświęca się typowym rozrywkom swoich rówieśników: przeżywa bez pruderii wielkie miłości, potem nieco mniejsze miłości, robi karierę, bawi się w eleganckich miejscach. Okazuje się jednak, że tym, co daje jej energię, nie jest zwyczajna radość życia czy marzenie o sukcesie. Prawda jest znacznie bardziej mroczna, i dotyka nas wszystkich…
Jest to powieść o ucieczce od wolności bycia sobą – o tym, że w świecie, w którym teoretycznie wszystko jest możliwe, naszą największą potrzebą jest ograniczenie sobie możliwości. O tym, że świat, spełnienie, kariera, nawet miłość, służą do tego, żeby nie myśleć o innych, trudniejszych sprawach. Jest to także opowieść o winie i szukaniu usprawiedliwień. No i powieść o polskiej świadomości i relacji Polaków z Zachodem dwadzieścia lat po upadku komunizmu.
Magdalena Miecznicka (ur. 1977) – polska dziennikarka i publicystka, krytyk literacki. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Wydziału Literatury Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Paris III – Sorbonne Nouvelle. Stypendystka Fundacji Batorego (studia w Kalamazoo College, Michigan, Stany Zjednoczone). Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN jako asystent w Pracowni Poetyki Historycznej. W swojej pracy naukowej zajmowała się głównie twórczością Witolda Gombrowicza. Jako krytyk literacki publikowała w „Tekstach Drugich”, „Twórczości”, „Teatrze”, „Nowych Książkach”, „Przekroju”, „Newsweeku” i „Gazecie Wyborczej”. Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. Od 2006 publikuje w „Dzienniku”.