W Warszawie odbędzie się wieczór Bohumila Hrabala, zorganizowany w 50. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które odbyło się 7 marca 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie – obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem Jiřiego Menzla na podstawie opowiadania Hrabala. W tym roku upamiętnienie tego spotkania odbędzie się 24 marca w Teatrze na Woli.
Z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech Czeskie Centrum w Warszawie wraz z Mazowieckim Instytutem Kultury, Instytutem Polskim w Pradze i Biblioteką Václava Havla, organizują dni kultury i literatury polsko-czeskiej w Warszawie i Pradze. Będą one poświęcone twórcom współczesnym oraz wybitnym osobowościom XX wieku: Václavovi Havlovi, Josefowi Škvoreckiemu, Sławomirowi Mrożkowi i Leszkowi Kołakowskiemu. Cykl będzie okazją do lepszego poznania kraju naszych sąsiadów z południa oraz do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur.
W wydarzeniu wezmą udział znani pisarze z obu krajów: Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Radka Denemarková, Barbora Gregorová, Mariusz Surosz. Fragmenty utworów przeczytają popularni polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, bardzo ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników przygotowały cenione wydawnictwa z Polski i Czech – Wytwórnia, Dwie Siostry i Baobab. Inauguracja programu w dniu 1 marca w Warszawie, w Domu Spotkań z Historią, będzie połączona z wieczorem poświęconym Oldze Havlovej z udziałem Anny Freimanovej z Biblioteki Václava Havla w Pradze. Wydarzenia w Warszawie będą się odbywały w Domu Spotkań z Historią w dniach od 1 do 18 marca, spotkania w Pradze zaplanowano w maju podczas targów książki.