Hanna Krall w Krakowie

Hanna Krall niedawno została uhonorowana nagrodą Warszawski Twórca, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym w ramach konkursu o Nagrodę Literacką m. st. Warszawy.

Wcześniej, na początku kwietnia, przy szczelnie wypełnionej widowni spotkała się z czytelnikami w Nowym Teatrze na Mokotowie. Ostatnio autorka musiała przedłużyć swój pobyt na Warszawskich Targach Książki, żeby podpisać wszystkie przyniesione egzemplarze i zamienić słowo z każdym z czytelników. Teraz pora na Kraków.

Jutro Hanna Krall pojawi się na Scenie im. St. Wyspiańskiego krakowskiej PWST. Fragmenty Fantomu bólu przeczyta Jerzy Stuhr, a rozmowę z gośćmi poprowadzi Remigiusz Grzela.

Fantom bólu to publikacja  wyjątkowa: kultowe teksty mistrzyni reportażu, która „zapisuje świat” w niepowtarzalnym stylu.  W skład jej wielkiej księgi opowieści, czyli  ponad tysiącstronicowego tomu, wchodzą: Zdążyć przed Panem Bogiem, Sublokatorka, Okna, Hipnoza, Taniec na cudzym weselu, Dowody na istnienie, Tam już nie ma żadnej rzeki, To ty jesteś Daniel, Wyjątkowo długa linia, Król kier znów na wylocie, Różowe strusie pióra i Biała Maria  – z najnowszą, dopisaną specjalnie do tej edycji, częścią zatytułowaną Podwójne życie Władysława Sokoła.

„Hanna Krall w swoich tekstach ocala nie tylko nazwiska, miejsca i historie, ocala też pojedyncze gesty.  Jak fotograf wydobywa jakiś drobiazg na pierwszy plan, a tło pozostawia w nieostrości, tak ona w jednym akapicie uwypukla coś, co inni może by zbagatelizowali. Kall jest też odważna. W przegadanym świecie  proponuje małomówność”. Ze wstępu Mariusza Szczygła

Edycja Fantomu bólu… łączy  się z ważną rocznicą.  2017 rok to  40. rocznica publikacji Zdążyć przed Panem Bogiem – ten kanoniczny i przełomowy dla kariery pisarskiej Hanny Krall reportaż pojawił się po raz pierwszy w 1977 roku nakładem właśnie Wydawnictwa Literackiego.