Muzeum Gombrowicza w Vence

We Vence koło Nicei, w kamienicy w której ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz, powstanie muzeum mu poświęcone. Planowany termin otwarcia placówki to wrzesień tego roku.

Jak podała Rzeczpospolita: „6 lutego 2017 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano porozumienie dotyczące adaptacji pomieszczeń Villi Alexandrine i utworzenia tam Muzeum Witolda Gombrowicza.

Podczas uroczystości zawarcia porozumienia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin i mer miasta Vence Loic Dombreval podkreślili konieczność zacieśniania współpracy na rzecz upamiętnienia w Vence Witolda Gombrowicza.

Ministerstwo kultury podało, że strona francuska prowadzi już niezbędne prace remontowe w całym budynku, w którym znajdzie się, poza muzeum, m.in. punkt widokowy oraz sala konferencyjna.

W Polsce Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną – Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”. We wsolskim pałacu powstawał Pamiętnik z okresu dojrzewania – debiut pisarza, oraz fragmenty Ferdydurke. Ładny i wygodny pałac, wybudowany w 1914 roku, stale tętnił życiem, ale Witold mógł łatwo odizolować się od zgiełku, aby pisać. W wolnych chwilach pływał po Radomce lub grywał w tenisa. Muzeum zainaugurowało swoją działalność 10 października 2009r, po trzech latach remontu i przygotowań. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych tygodni pałac odwiedziło ponad 1000 osób.