Królestwo za mgłą

Pierwszy tak obszerny wywiad (Michała Wójcika) z Zofią Posmysz: Królestwo za mgłą (Znak).

Niezwykle szczera rozmowa z więźniarką Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe, która przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci oraz jest jednym z ostatnich żyjących autorytetów pamiętających koszmar obozu.

Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię.

Nie bez powodu Zofia Posmysz – dziennikarka, pisarka i niesamowita osobowość, której opowieści porywają tłumy – gromadzi na spotkaniach tysiące osób. Na spotkanie w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jagiellońskim przyszło około 1500 młodych ludzi.

Premiera wywiadu rzeki z Zofią Posmysz oraz wznowienie jej powieści będą doskonałą okazją do ponownych spotkań, o których informacje podamy niebawem.

Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię. Zofia Posmysz mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.

Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt- Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą Pasażerkę sfilmował Andrzej Munk.

Michał Wójcik – dziennikarz i historyk, współautor książek Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego Made in Poland o żołnierzu Kedywu Stanisławie Likierniku.

Już w środę 8 lutego o godzinie 18:00 w Auditorium Maximum UW (Aula im. A. Mickiewicza, Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się debata z udziałem Zofii Posmysz: Czy warto jeszcze mówić o Auschwitz?

Do dyskusji zaproszono również: Magdalenę Tulli, pisarkę, autorkę m.in. Szumu czy Włoskich Szpilek, Magdalenę Kicińską, reporterkę, autorkę Pani Stefy, Andrzeja Kacorzyka, zastępcę dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Marka Kraszewskiego, nauczyciela, współpracownika „Dużego Formatu” i anonimowego twórcę internetowego, Michała Wójcika, historyka, współautora Królestwa za mgłą czy Ptaków drapieżnych 

Debatę poprowadzi dr Dobrochna Kałwa z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.