Nalot na Halberstadt. 8 kwietnia 1945.

Wydawnictwo Ossolineum publikuje książkę Alexandra Klugego, w tłumaczeniu Arkadiusza Żychlińskiego,  Nalot na Halberstadt. 8 kwietnia 1945.

W kwietniu 1945 roku alianckie bombowce miały zniszczyć ważne strategicznie cele w Niemczech. W trakcie lotu piloci dostali informację, że atak jest niemożliwy z powodu gęstej mgły. Było za późno, żeby zawrócić, więc ponad dwieście maszyn zostało przekierowanych nad okolice Halberstadt – miasta leżącego pięćdziesiąt kilometrów na południowy zachód od Magdeburga. Małą miejscowość bez szczególnego znaczenia przemysłowego została  zrównana z ziemią. Zginęło dwa i pół tysiąca ludzi, a dwadzieścia tysięcy zostało bez dachu nad głową. Świadkiem tych wydarzeń był trzynastoletni wówczas autor.

Nalot na Halberstadt to zbiór krótkich, pozbawionych autorskiego komentarza relacji, obrazujących atak z powietrza i bezradność ludzi na ziemi. Wypowiedzi pilotów i ich dowódców przeplatają się z wypowiedziami mieszkańców Halberstadt i opisami zniszczeń dokonanych z przytłaczającą szybkością.

To także pierwsza pozycja nowej serii w Wydawnictwie Ossolineum Z Kraju i ze Świata, w której ramach ukazywać się będą książki niekoniecznie bardzo głośne, ale znakomite, cieszące się uznaniem znawców i pisarzy, często wywierające istotny wpływ na tradycję literacką swojego języka.

Alexander Kluge, Nalot na Halberstadt. 8 kwietnia 1945 roku, tłumaczenie: Arkadiusz Żychliński. Wydawnictwo Ossolineum 2016.