Rok Conrada – nabór wniosków

Sejm ogłosił 2017 Rokiem Conrada. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór wniosków do Programu Conradowskiego.

Jego celem jest promocja twórczości autora Lorda Jima, ale elementem nie mniej istotnym ma być informowanie o jego związkach z Polską, które nie są powszechnie znane. W świadomości znacznej części odbiorców Conrad Korzeniowski to pisarz brytyjski, co jest o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku, a wpływ jego książek na kulturę anglosaską jest nie do przecenienia (czego dowodem choćby ekranizacje, np. Czas Apokalipsy Francisa Forda Coppoli czy Pojedynek Ridley’a Scotta). Ale przecież twórca Smugi cienia był Polakiem, za Polaka się uważał i znacząco wpłynął na naszą kulturę nie tylko w związku z recepcją swoich dzieł.

W ramach programu wspierane będą, kwotą do 300 tysięcy złotych, zadania popularyzujące twórczość i biografię Józefa Conrada Korzeniowskiego takie jak wystawy, spektakle, festiwale, filmy czy seminaria. O dofinansowanie starać się mogą zarówno instytucje państwowe, samorządowe, uczelnie, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Szczegółowe informacje nt. programu (regulamin, wytyczne oraz wzorcowy wniosek) znajdują się na stronie MKiDN.

Kontakt ws. programu:

Instytut Książki
ul. Z. Wróblewskiego 6
31-148 Kraków

Informacje telefoniczne dotyczące programu są udzielane w godzinach 10:00 – 14:00 przez następujące osoby:

Karolina Nowak – tel. 12 61-71-908 k.nowak@instytutksiazki.pl
Anna Tusiewicz – tel. 12 61-71-909 a.tusiewicz@instytutksiazki.pl

Źródło: Instytut Książki

fot. Wikimedia Commons