Nagroda dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk  została laureatką pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (Domu Kultury i Teatru Miejskiego) w Sztokholmie.   Polską pisarkę nagrodzono za Księgi Jakubowe .Wyróżniono także autora przekładu powieści na szwedzki Jana Henrika Swahna

Nagroda jestb przyznawana autorowi książki przełożonej na szwedzki oraz jej tłumaczowi . Laureaci otrzymają odpowiednio 75 tys. (Tokarczuk) i 25 tys. (Swahn) koron szwedzkich. Celem nagrody jest wyróżnienie „znakomitego dzieła literackiego we wspaniałym szwedzkim tłumaczeniu″. W uzasadnieniu jury czytamy: „To olśniewająca powieść o charyzmatycznym kaznodziei, Żydzie Jakubie Franku, który żył w Polsce w XVII wieku roku, i którego nauczanie podzieliło ludność żydowską. Olga Tokarczuk, korzystając z wielu form narracyjnych, błyskotliwie odmalowała zarówno epokę, jak i żyjących w tym czasie ludzi oraz ich idee. Jan Henrik Swahn mistrzowsko przeniósł tę książkę w obszar języka szwedzkiego″.

Przypominamy, że za Księgi Jakubowe pisarka otrzymała w zeszłym roku Nagrodę Nike, nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powieść była też nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Źródło:onet.pl