Fantaści nagrodzeni w Toruniu

W Toruniu ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, która jest przyznawana za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki.

Główną Nagrodą uhonorowany został Paweł Majka za powieść Niebiańskie pastwiska,

Złote Wyróżnienie otrzymał Jakub Małecki za powieść Dygot,

Srebrne Wyróżnienie – Robert M. Wegner za powieść Pamięć wszystkich słów.

Laureaci otrzymają nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w łącznej wysokości 18 tysięcy złotych.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki. Nominacje wyłaniane są w wyniku głosowania imiennie zaproszonych opiniotwórczych recenzentów, krytyków i koneserów literatury, a laureatów wskazuje jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej.

Jerzy Żuławski (1874 – 1915 ) – pisarz, poeta  był jednym z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Jego najbardziej znane utwory to trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie, Zwycięzca, Stara Ziemia). Trylogia była tłumaczona na język czeski, niemiecki, rosyjski, węgierski i była inspiracją dla wielu pisarzy, zarówno polskich (np. Stanisław Lem), jak i obcych. Na jej podstawie, stryjeczny wnuk pisarza Andrzej Żuławski, nakręcił film „Na srebrnym globie“.