Festiwal im. Zygmunta Haupta

Organizatorzy Festiwalu im. Zygmunta Haupta informują, że już niebawem miłośnicy literatury będą mogli się spotkać podczas drugiej edycji wydarzenia poświęconego twórczości jednego z najwybitniejszych, choć często pomijanych, autorów w historii literatury polskiej XX wieku.

W dniach od 23 do 26 września 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach i w Gorlickim Centrum Kultury odbędą się spotkania autorskie z pisarzami i poetami, których organizatorzy zaprosili do uczestnictwa w Festiwalu. W programie tegorocznej edycji nie zabraknie także paneli tematycznych poświęconych Zygmuntowi Hauptowi.

Organizatorami Festiwalu są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki ALMA ART, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice oraz Wydawnictwo Czarne. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów, którymi w tym roku są: Instytut Goethego w Krakowie, Instytut Słowacki w Warszawie, Wydawnictwo Książkowe Klimaty oraz Gorlickie Centrum Kultury.

Program Festiwalu nie jest jeszcze zamknięty, ale na chwilę obecną przedstawia się następująco:

23 września 2016, piątek

— spotkania autorskie: Piotr Nesterowicz, Adam Wiedemann

— spotkanie tematyczne: „Zygmunt Haupt. Autor XX wieku”

— koncert klubowy: Gypsy and the Acid Queen

24 września 2016, sobota

— spotkania autorskie: Urszula Honek, Zofia Zaleska, Maroš Krajňak (z udziałem tłumaczki Weroniki Gogoli)

— spotkanie tematyczne: „Zygmunt Haupt. Raj utracony”

25 września 2016, niedziela

— spotkania autorskie: Andrzej Stasiuk, Klara Nowakowska, Krzysztof Środa, Michał Cichy

— spotkanie tematyczne: „Zygmunt Haupt. Archiwum pisarza”

26 września 2016, poniedziałek

— spotkania autorskie: Esther Kinsky, Magdalena Kicińska

— spotkanie tematyczne: „Zygmunt Haupt. Recepcja”

— Tutaj (film Kamila Gubały) — pokaz z udziałem Andrzeja Stasiuka (głos) i Piotra Bukowskiego (gitara)

W spotkaniach tematycznych wezmą udział badacze twórczości Haupta: prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas, a także: Barbara Krupa (Kuratorka Kolekcji Słowiańskiej i Wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Stanforda), Esther Kinsky (pisarka, poetka, tłumaczka) oraz Katharina Raabe (wydawczyni i redaktorka).

Moderatorami spotkań tematycznych i autorskich będą: Darek Foks, Kamila Margielska, dr hab. Andrzej Niewiadomski, Michał Olszewski, dr Paweł Panas, dr Monika Rogowska-Stangret.