Węgierska Rewolucja 1956 w oczach dziecka

W ramach obchodów 60 rocznicy wydarzeń1956 roku w Polsce i na Węgrzech Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury zapraszają na promocję książki Gyuli Csicsa „Węgierska Rewolucja 1956. Pamiętnik dwunastolatka”.

Autor książki Gyula Csics w 1956 r. miał 12 lat i choć sam nie brał udziału w walkach, stał się wiarygodnym kronikarzem ówczesnych wydarzeń. Kronika ta, dzięki swojej specyficznej perspektywie i narracji, ukazuje rewolucję w inny sposób i z odmiennego punktu widzenia niż inne opracowania dotyczące 1956 r.

W spotkaniu udział wezmą: Gyula Csics – autor, dr Paweł Ukielski – zastępca prezesa IPN, Anna Butrym – tłumacz
Prowadzenie:dr János Tischler – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie

Spotkanie odbędzie się 22 maja 2016 roku (niedziela), o godzinie 13.00, na Warszawskich Targach Książki (Stadion PGE Narodowy, Stoisko Węgier 86/D11).

Publikacja pracy „Węgierska Rewolucja 1956. Pamiętnik dwunastolatka” to jedno z działań, które odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”. Część akcji jest podejmowana przez IPN wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i węgierskim odpowiednikiem IPN – Komitetem Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB).

Jak piszą organizatorzy Ich celem jest przybliżenie wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech, oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie Żelaznej Kurtyny oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 r.

Ponadto w ramach obchodów rocznicy przygotowano min:

Wystawę plenerową „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”, przygotowywaną równolegle w wersji polsko-angielskiej.Uroczyste otwarcie wystawy w Polsce zaplanowane jest na 28 czerwca 2016 r., w rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56 równolegle w Warszawie i Poznaniu (Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru, do 30 lipca 2016). Dzień później, 29 czerwca 2016 r., zaplanowane jest otwarcie wystawy na Węgrzech, w Budapeszcie.

Polsko-węgierska grę edukacyjną z serii „ZnajZnak” – za pomocą 133 symboli gra opowie młodzieży polskiej i węgierskiej o wspólnej historii obu krajów. Premiera gry planowana jest na wrzesień 2016 r.

Festiwal filmowy „Bunt w bloku. Filmowe obrazy 1956”, podczas którego zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne produkcji polskiej i węgierskiej, pokazujące wydarzenia 1956 r. w Polsce i na Węgrzech. Festiwal połączony będzie z prelekcjami i dyskusjami z udziałem historyków, filmoznawców i twórców wybranych filmów. Z uwagi na charakter wydarzenia przegląd odbędzie się w dwóch miastach: w Warszawie (druga połowa października 2016) i Budapeszcie (listopad 2016).

Konkurs „Polska. Węgry. 1956” dla nauczycieli szkolnych i akademickich oraz studentów na przygotowanie scenariusza zajęć lekcyjnych na temat buntu społecznego w Polsce lub powstania węgierskiego 1956 roku, nagrodą dla laureatów będzie udział w objazdowym konwersatorium historycznym na Węgry. Termin nadsyłania prac: 20 czerwca 2016 r.

Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na wykonanie komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych, ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, w którym bierze udział realny lub  fikcyjny bohaterW związku z 60. rocznicą buntu społecznego w Polsce i powstania na Węgrzech w 1956 r. w tegorocznej edycji konkursu autorzy prac poruszających tę tematykę zostaną szczególnie wyróżnieni. Termin nadsyłania prac: 25 kwietnia 2016 r.