„Książka o Unie”

Faruk Šehić urodzony w latach 70. bośniacki pisarz jest uznawany w swoim kraju za głos pokolenia 40-latków. Świadek rozpadu kraju, uczestnik wojny w Bośni i Hercegowinie (dowodził jednostką), wzięty pisarz i publicysta, który wcześniej studiował weterynarię w Zagrzebiu obecnie mieszka w Sarajewie. Nakładem Biura Literackiego ukaże się jego debiutancka powieść „Książka o Unie” za którą Šehić otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Literacką.

Książka ukaże się na polskim rynku 21 marca. Šehić w swojej twórczości sięga do doświadczeń osobistych, wędrując do wspomnień dzieciństwa, rekonstruuje relacje społeczne sprzed wybuchu wojny, a następnie kreśli wizję świata po rozpadzie. Doświadczenie wojny jest destrukcyjne i nieodwracalne, a to co wyłania się ze zgliszcz nijak nie przypomina starego porządku, zaś próba odbudowania własnej tożsamości staje się imperatywem, remedium pozwalającym przetrwać ocalonemu.

Oprócz uniwersalnego przekazu, na który zwracają uwagę krytycy, powieść bośniackiego pisarza to szansa na to, aby polski czytelnik lepiej poznał kulturę i doświadczenie mieszkańców krajów bałkańskich. Stosunkowo bliskie sąsiedztwo geograficzne nie unifikuje. Polska lat 90. z rozpadem dawnego systemu, dekonstrukcją systemu wartości oraz zmianą pozycji społecznej i ekonomicznej całych grup społecznych, to zupełnie inna przestrzeń niż dawna Jugosławia pogrążona w krwawej wojnie, którą Europejczycy i nie tylko śledzili za pośrednictwem stacji informacyjnych TV.

Warto przypomnieć, że za powieść w której podjęto temat wojny na Bałkanach, otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” chorwacki pisarz (urodzony w Bośni) Miljenko Jergović. W 2012 roku został nagrodzony za książkę „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.

Faruk Šehić „Książka o Unie” (tłumaczenie Agnieszka  Schreier) – Biuro Literackie 2016 r.