Lwów w kwietniu we Wrocławiu

Kwiecień to we Wrocławiu Miesiąc Lwowski – artystyczne wydarzenie w ramach którego do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie prawie 300 ukraińskich poetów, pisarzy, reżyserów, intelektualistów oraz przedstawicieli innych dziedzin sztuki m.in. malarzy i grafików.

Festiwal wystartuje 1 kwietnia, a na jego otwarcie zaplanowano wystawę Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia.

Ukraińska literatura zostanie zaprezentowana podczas spotkań i debat z udziałem pisarzy i poetów. Zaplanowano m.in. prezentację najnowszej poezji ukraińskiej tworzonej po rewolucji Godności na Majdanie. W programie Miesiąca Lwowskiego zaplanowano także spotkania z pisarzami Jurijem Andruchowyczem, Andrijem Bondarem, Ireną Karpą.

Warto przypomnieć, że Jurij Andruchowycz był pierwszym laureatem Lietrackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Został nagrodzony za książkę „Dwanaście kręgów” – tłum. Katarzyny Kotyńskiej w 2006 roku. Andruchowycz wystąpi podczas Miesiąca Lwowskiego m.in. na jubileuszowym koncercie wrocławskiej grupy Karbido, z którą nagrał już kilka płyt. To jeden z najbardziej znanych i cenionych ukraińskich pisarzy , ale nie jest jedynym twórcą z tego kraju, który otrzymał „Angelusa”. W gronie laureatów znalazła się także Oksana Zabużko, autorka „Muzeum porzuconych sekretów” i jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska (2013 r.) oraz Serhij Żadan autor „Mezopotamii” i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski (2015 r.).

Miesiąc Lwowski odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i jest efektem współpracy polsko-ukraińskiej Fundacji Trans Kultura oraz lwowskiego stowarzyszenia Dzyga.

Jak podkreślają organizatorzy po raz pierwszy w historii ESK, miasto z państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej ma szansę zaistnieć tak szeroko w ramach unijnego projektu ESK. W kwietniu, Lwów będzie współdzielił z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Klub festiwalowy, miejsce spotkań i serce projektu Wrocław-Lwów mieścić się będzie w Klubokawiarni Lwowskiej Pod Klepsydrą.

Więcej informacji i program imprezy tutaj