Bestsellerowe dzieje Polaków – do czytania jednym tchem! To już drugie wydanie znakomitej książki Adama Zamoyskiego „Polska” (WL).
Żywiołowa i dramatyczna opowieść znakomitego historyka. Książka napisana z rozmachem, przejrzyście i w sposób zrozumiały dla każdego, przy tym nie bez osobistych, czasem kontrowersyjnych opinii – co czyni ją jeszcze atrakcyjniejszą.
Znajdziemy tu politykę, wojny, kulturę, problemy religijne i historię zmieniającego się społeczeństwa. Adam Zamoyski opowiada historię Polaków z dwojakiej perspektywy: Polaka, rodzinną tradycją przywiązanego do polskiej kultury, i Anglika, który obserwuje nas z zewnątrz. I dostrzega to, co w rodzimej historii najbardziej światłe, wyjątkowe, tragiczne, ale i to, co mało chwalebne.
Anne Applebaum, „The Spectator” : „Styl Adama Zamoyskiego jest świeży i niezwykle przyjazny – książkę czyta się jak swobodny list od przyjaciela. Doskonałe wprowadzenie dla tych, którzy nie znają historii Polski, i źródło inspiracji dla tych, którym wydaje się, że znają ją aż za dobrze”.
Adam Zamoyski, urodził się w Nowym Jorku, a młodość spędził w Londynie. Jest absolwentem uniwersytetu w Oksfordzie, gdzie studiował historię, filologię francuską i rosyjską. Autor książek i artykułów, głównie na tematy związane z Polską. Często też wypowiada się na łamach prasy brytyjskiej i w BBC.
Nakładem WL ukazały się dotychczas Warszawa 1920 (2009) oraz Orły nad Europą (2010). Polscy czytelnicy znają ponadto biografie Chopina i Paderewskiego oraz książkę Własną drogą, która w oryginalnym, angielskim wydaniu nie schodziła z półek księgarskich przez ponad dwadzieścia lat i była wznawiana ponad dziesięć razy.
Jego książki, które cieszą się zarówno dobrą opinią w sferach akademickich jak i popularnością wśród czytelników, przyczyniły się do rozpowszechnienia wiedzy o Polsce i Polakach nie tylko w świecie anglosaskim, ale też w innych krajach, do których dotarły w tłumaczeniu.
Adam Zamoyski został wybrany na członka londyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Starożytności (Society of Antiquaries), Królewskiego Towarzystwa Sztuki i Nauki (Royal Society of Arts) i Królewskiego Towarzystwa Literackiego (Royal Society of Literature). W 2007 został odznaczony komandorią Orderu Odrodzenia Polski.