Nieznane opowiadania Stanisławy Przybyszewskiej

Opublikowany przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria zbiór Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania zawiera siedem nieznanych opowiadań Stanisławy Przybyszewskiej, wydanych z rękopisów i powstałych za życia pisarki maszynopisów zachowanych w Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Stanisława Przybyszewska (1901–1935), współczesnym czytelnikom jest znana jedynie jako autorka dość często  wystawianego a także zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu „Sprawa Dantona”. Była  nieślubną córką malarki Anieli Pająkówny oraz legendarnego młodopolskiego pisarza i skandalisty Stanisława Przybyszewskiego. W Gdańsku spędziła ostatnie dwanaście lat swojego życia. Owdowiała w wieku dwudziestu czterech lat, poświęciła się twórczości literackiej. Głównym tematem jej twórczości była Rewolucja Francuska. Poza sprawą Dantona jest także autorką nieukończonego Thermidora i jednoaktówki Dziewięćdziesiąty trzeci .

Po osiemdziesięciu latach jakie minęły od jej śmierci możemy się przekonać, że oprócz frapujących i cenionych dramatów pisała także świetną prozę. W tomie Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania znalazły się utwory: A nasze młode lataCyrograf na własnej skórzeNie morderca jest winienPan EnPentezyleaPrzedtem i potemRicqui (niedokończony). To teksty Skrzące się erudycją i niezwykle wnikliwe psychologicznie, poświęcone są zarówno historii, jak i czasom współczesnym pisarce. Wielokrotnie powraca w nich motyw uzdolnionej intelektualnie, ambitnej kobiety, usiłującej znaleźć dla siebie miejsce w międzywojennej rzeczywistości