Opublikowany przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria zbiór Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania zawiera siedem nieznanych opowiadań Stanisławy Przybyszewskiej, wydanych z rękopisów i powstałych za życia pisarki maszynopisów zachowanych w Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Stanisława Przybyszewska (1901–1935), współczesnym czytelnikom jest znana jedynie jako autorka dość często wystawianego a także zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu „Sprawa Dantona”. Była nieślubną córką malarki Anieli Pająkówny oraz legendarnego młodopolskiego pisarza i skandalisty Stanisława Przybyszewskiego. W Gdańsku spędziła ostatnie dwanaście lat swojego życia. Owdowiała w wieku dwudziestu czterech lat, poświęciła się twórczości literackiej. Głównym tematem jej twórczości była Rewolucja Francuska. Poza sprawą Dantona jest także autorką nieukończonego Thermidora i jednoaktówki Dziewięćdziesiąty trzeci .
Po osiemdziesięciu latach jakie minęły od jej śmierci możemy się przekonać, że oprócz frapujących i cenionych dramatów pisała także świetną prozę. W tomie Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania znalazły się utwory: A nasze młode lata, Cyrograf na własnej skórze, Nie morderca jest winien, Pan En, Pentezylea, Przedtem i potem, Ricqui (niedokończony). To teksty Skrzące się erudycją i niezwykle wnikliwe psychologicznie, poświęcone są zarówno historii, jak i czasom współczesnym pisarce. Wielokrotnie powraca w nich motyw uzdolnionej intelektualnie, ambitnej kobiety, usiłującej znaleźć dla siebie miejsce w międzywojennej rzeczywistości