Nominacje do Nagrody „Pióro Fredry”

Ogłoszono nominacje do Nagrody „Pióro Fredry” najlepszą polską książkę. Laureatów poznamy podczas dorocznych Wrocławskich  Targów Dobrych Książek, które odbędą się od 3-6 grudnia.

To kolejna edycja jedynego w Polsce konkursu edytorskiego dla Wydawców „Pióro Fredry” na Najlepszą Książkę Roku. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 170 książek z 58 wydawnictw.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek, wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny

Jury w składzie: prof. Marcin Cieński, Paweł Jarodzki, prof. Christos Mandzios, Michał Nogaś oraz Maciej Orłoś podczas obrad 9 listopada 2015 roku do Nagrody „Pióro Fredry” nominowało następujące wydawnictwa:

 

Wydawnictwo Karakter

Jan Knothe Sztuka budowania z ilustracjami Autora

Za znakomity, przejrzysty przekaz historii ludzkiego opanowywania przestrzeni rysowanej przez architekta i rysownika niespiesznym rytmem kreski i narracji zawarty w książce skomponowanej tak, by warsztat edytorski ujawniał walory autorskiego opowiadania o architekturze i cywilizacji.

Media Rodzina

Iwona Chmielewska W kieszonce

Za pełną uroku i zaskakujących niespodzianek grę wyobraźni prowadzoną w dziecięcym świecie kreską, kolorem, rysunkiem uruchamiającą wrażliwość młodego czytelnika na otaczająca go rzeczywistość.

Wydawnictwo BOSZ

Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie

Za przywrócenie pamięci o ludziach w świecie, który tworzył enklawę obyczaju i cywilizacji, poprzez przemyślane edytorsko wydanie archiwalnych fotografii opatrzonych komentarzem etnograficznym i kulturoznawczym.

Wydawnictwo Czarne

Andrzej Stasiuk Kucając

Za harmonijne połączenie w słowie i obrazie niepokojącego doświadczenia innego widzenia rzeczywistości, odsłaniającego obecność zwierząt w świecie, który próbujemy sobie zawłaszczyć zapominając o naturze.

Wydawnictwo Tako

Grażka Lange Warszawa

Za oryginalną edytorsko i plastycznie koncepcję książki opowiadającej o Warszawie rysunkami Autorki i słowami autorów, którzy koncentrują uwagę na rzeczach, ludziach, opowieściach niewielkich, minionych, rozsypanych w czasie i przestrzeni.

Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł Książki Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki Pióra Fredry oraz dyplomy. Wszystkie statuetki są autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już 3 grudnia podczas uroczystej gali otwierającej 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Dwudziesta czwarta edycja Targów Dobrych Książek odbędzie się w dniach od 3 do 6 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia. Stoiska z książkami znajdą się w jednej przestronnej, klimatyzowanej hali wystawienniczej. Rozmowy z autorami, prelekcje, czy warsztaty odbędą się natomiast w specjalnie do tego celu przygotowanych salach spotkań. Na miejscu znajdziemy także takie udogodnienia jak windę, kawiarnię, szatnię, salę zabaw dla dzieci, punkty informacyjne oraz bankomat. Dodatkowym atutem nowej lokalizacji jest dobry dojazd komunikacją miejską (tramwaje oraz autobusy) oraz duży parking. Szczegółowe informacje na stronie Targów.