Koronacja Akunina

„Z putinowską Rosją nie mam nic wspólnego, wszystko w niej jest mi obce” – napisał Boris Akunin w zeszłym roku. Pisarz dodał też, że w Rosji ma dziś miejsce „powszechne zaćmienie umysłu”. Zapowiedział, że na emigrację się nie uda ale więcej czasu będzie spędzał za granicą. 

Książek jednak nie przestał pisać. A u nas przekłady jego znakomitych wychodzą jak wychodziły. Obecnie Świat Książki przypomina jego „Koronację”, które pierwsze wydanie miało w Polsce w roku 2004.

To kryminał retro wysokiej próby Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp – bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją.

Rok 1894. W Moskwie trwają przygotowania do koronacji cara Mikołaja II. Uroczysty nastrój zakłóca dramatyczne wydarzenie: zostaje porwany małoletni syn Wielkiego Księcia Georgija Aleksandrowicza. Międzynarodowy nieuchwytny przestępca, zwany doktorem Lindem, w zamian za uwolnienie chłopca żąda „Orłowa”, a jest to bezcenny brylant zdobiący carskie berło, a zatem stanowiący narodową świętość. Fandorin, który ściga Linda od lat, wie, że zbrodniarz nie zwykł zostawiać swych ofiar przy życiu. W tej niebezpiecznej przygodzie niepoślednią rolę odegra wierny sługa dworu, Afanasij Ziukin.

Boris Akunin (Grigorij Czchartiszwili), ur. w 1956 r. w Gruzji, od 1958 r. mieszka w Moskwie. Eseista, tłumacz, autor znanych cykli powieściowych Przygody Erasta Fandorina, Prikluczenija siestry Pielagii (Przygody siostry Pelagii), Prikluczenija magistra (Przygody magistra). Literatura środka, jaką stworzył, wypełniła lukę między wielką literaturą rosyjską a miernymi czytadłami. W 2000 roku ogłoszono go rosyjskim pisarzem roku. Ósma- po Azazelu, Gambicie tureckim, Lewiatanie, Śmierci Achillesa, Walecie Pikowym , Dekoratorze, Radcy stanu – powieść sensacyjna o przygodach detektywa Erasta Fandorina.