Nagroda Wielkiego Kalibru przyznana

Wojciech Chmielarz został tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2014 roku. Wyróżnienie wręczono podczas  kończącego się dzisiaj we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

„Przejęcie” to trzecia z powieści Chmielarza, których głównym bohaterem jest komisarz Jakub Mortka i też trzecia jego nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru. Akcja powieści zaczyna się w Kolumbii, gdzie wakacje w luksusowym hotelu spędza grupa Polaków wybranych do reklamy popularnego napoju. Turyści dostają od Kolumbijczyków propozycję, która odmienia ich życie.

Nagrodę Wielkiego Kalibru w wysokości 25 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek. Oprócz nagrodzonej, były to powieści: „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Martwe popołudnie” Mariusza Czubaja, „Błyskawiczna wypłata” Ryszarda Ćwirleja, „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego, „Z ostatniej chwili” Małgorzaty Sobieszczańskiej oraz „Kwestja krwi” Marcina Wrońskiego.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej, lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r., jako pierwszy, Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść „Koniec świata w Breslau”.

Przyznano także nagrodę czytelników. Czytelnicy za pomocą smsów mogli głosować na jedną z powieści nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. Najwięcej głosów otrzymała książka Katarzyny Bondy „Pochłaniacz”.

Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku, w tym roku został wyróżniony szwedzki pisarz Hakan Nesser. Zyskał on popularność dzięki m.in. cyklowi powieści, których bohaterem jest właściciel antykwariatu, który w przeszłości był komisarzem policji. Hakan Nesser to trzykrotny zdobywca Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej.

Przewodnicząca jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymała Małgorzata Sobieszczańska za powieść „ Z ostatniej chwili”.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadają: Janina Paradowska (przewodnicząca), Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem trzech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce. Przejęcie to jego trzecia powieść i trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru (wcześniej był nominowany za Podpalacza w 2013 i Farmę lalek w 2014 roku). TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki, Farmy lalek.