Szwedzka opowieść o Estonii

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o fińskiej opowieści o Estonii, teraz z przyjemnością przedstawiamy szwedzką, czyli książkę Sigrid Rausing Wszystko jest cudowne. Wspomnienia z kołchozu w Estonii, która właśnie ukazała się nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc.

Sigrid Maria Elisabet Rausing (ur. 1962) jest filantropką, antropologiem i wydawcą. Założyła Sigrid Rausing Trust – jedną z największych fundacji filantropijnych w Wielkiej Brytanii. Wychowała się w Szwecji. Mieszka na stałe w Anglii. Studiowała historię na University of York, a potem antropologię na University College London, gdzie uzyskała tytuł doktora antropologii. Oprócz działalności naukowej, wydawniczej i filantropijnej, pisuje do „New Statesmana”, „Guardiana” i „Sunday Timesa”.

W latach 1993-1994 przebywała w Estonii, gdzie prowadziła badania antropologiczne. Jej pobyt w kołchozie stał się okazją do stworzenia opowieści o tragicznych losach estońskich Szwedów, począwszy od XIII wieku aż do czasów najnowszych. Sigrid Rausing także w bardzo interesujący sposób opisuje proces ewolucji Estonii od kraju sowieckiego do postsowieckiego.

Praca Rausing to subtelne, precyzyjne i bardzo pouczające wspomnienie o zapomnianej Europie i świecie, który przestał istnieć – pisze Timothy Garton Ash

Podstawą książki jest dziennik, który autorka prowadziła podczas pobytu w Estonii oraz jej naukowe notatki. Dzięki  oryginalnemu włączeniu do naukowych spostrzeżeń doktorantki tego bardzo osobistego, czasami też emocjonalnego diariusza, otrzymaliśmy  żywą i pasjonująca opowieść. rozgrywająca  się w prawdziwej scenerii, której bohaterami są prawdziwi ludzie.

Doktor Rausing  łączy – pisze Robert Conquest- zdolność do zauważania wiele mówiących szczegółów i niezwykłych – czasem lirycznych – opisów wiejskiego życia i krajobrazów, a dokumentując „stracone przyszłości” ludzi, którzy tam pracują, przypomina nam ponownie o straszliwym, ludzkim koszcie totalitaryzmu.