Rumuński pisarz otrzymał europejską nagrodę

Znany także w Polsce znakomity rumuński pisarz Mircea Cărtărescu otrzymał, za swoją powieściową trylogię „Orbitor”, „Leipzig Book Award for European Understanding” wręczaną podczas otwarcia targów książki w Lipsku, . 

Urodzony w Bukareszcie, w roku 1956 Mircea Cărtărescu to jedna z największych gwiazd literatury rumuńskiej. W 2013 roku był zgłoszony do Nagrody Nobla. W Polsce jest znany jedynie z dwóch powieści wydanych przez Czarne: Travesti (2007) i Dlaczego kochamy kobiety (2008)

Mircea Cărtărescu debiutował w 1978. Jest autorem 5 tomików poetyckich oraz kilkunastu tomów prozy i esejów. W młodości, podobnie jak niewiele od niego młodsi równie zbuntowani poeci związani z polskim „brulionem”, inspirował się twórczością poetów ze „szkoły nowojorskiej”. Utwory Cărtărescu były przekładane na 12 języków. Jest laureatem wielu nagród literackich (m. in. Romanian Writers’ Union Prize, jednej z najważniejszych rumuńskich nagród dla literatów, czy Vilenica Prize, przyznawanej przez Związek Pisarzy Słoweńskich autorom z Europy Środkowej).

Nagrodzoną w Lipsku trylogię Orbitor, imponującą pisarskim rozmachem surrealistyczną wizją rumuńskiej odmiany komunizmu, krytycy europejscy określili mianem „odpowiedzi na Prousta i Joyce’a”. Po otrzymaniu nagrody, w rozmowie z Detusche Welle , Mircea Cărtărescu powiedział, że w okresie komunizmu pisanie było dla niego jedynym sposobem, aby „utrzymać wewnętrzną wolność w reżimie totalitarnym.”

„Leipzig Book Award for European Understanding”, przyznawana jest od roku 1994 pisarzom, którzy swoją twórczością wnieśli ważny wkład do porozumienia między narodami Europy. W poprzednich latach nagrodę otrzymali min. Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Jurij Andruchowycz, Imre Kertész, Claudio Magris, Peter Nadas, Slavenka Drakulić, Svetlana Aleksievicz, Hugo Claus.

fot. Wydawnictwo Czarne