Diament w popiele

Prawdziwa historia Stanisława Kosickiego (ps. „Bohun”) według Krzysztofa Kąkolewskiego. Już w księgarniach. Kolejne wydanie książki publikuje tym razem Zysk i S-ka. 

W książce „Diament odnaleziony w popiele” Krzysztof Kąkolewski „obnaża kulisy powstania „Popiołu i diamentu”, książki Jerzego Andrzejewskiego, który został poddany manipulacji UB, a także filmu Andrzeja Wajdy będącego ekranizacją powieści”.

„Nagromadzenie, spiętrzenie bohaterstwa, nieszczęść i szlachetności po stronie komunistów, podłości, tchórzostwa i zbrodni po stronie niekomunistów dochodzi w książce Andrzejewskiego do swoistej kumulacji”.

Główny bohater powieści, Maciek Chełmicki, grany w filmie przez Zbigniewa Cybulskiego, to w rzeczywistości Stanisław Kosicki, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK. Aresztowany przez komunistyczne władze, został osądzony i skazany na karę śmierci za zabicie w przypadkowej potyczce funkcjonariusza „bezpieki”, Jana Foremniaka, wojewody kieleckiego.

W tym czasie na Kielecczyźnie działał mjr Antoni Heda „Szary”, który wraz ze swoim oddziałem przeprowadził atak na więzienie w Kielcach i uwolnił kilkuset partyzantów, wśród nich Kosickiego. Kiedy „Bohun” opuścił celę, nasilające się represje miały go zabić. Dalsze losy Kosickiego to „agonia na śmietniku. Śmietnik to PRL, agonia rozłożona na 50 lat”.

Krzysztof Kąkolewski, to jeden z ciekawszych polskich reportażystów. Zadebiutował w wieku 16 lat opowiadaniem szkolnym. W wieku 19 lat rozpoczął pracę w redakcji „Pokolenia”. Potem kolejno w „Sztandarze Młodych”, „Głosie Pracy” (jeden dzień), „Kurierze Polskim”, członek redakcji tygodnika „Świat”,  „Kultury” (warszawskiej), „Literatury”. W 1954 ukończył Wydział Dziennikarski UW, potem studiował także dziennikarstwo na Uniwersytecie w Strasburgu (1961). w Latach 1964-2004 był wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego najbardziej znane dzieła to wywiad-rzeka z Melchiorem Wańkowiczem pt. Wańkowicz krzepi (1973) , Co u pana słychać? – rozmowy ze zbrodniarzami hitlerowskimi, oraz Jak umierają nieśmiertelni – sprawa głośnego morderstwa w willi Romana Polańskiego w Los Angeles, kiedy to banda Charlesa Mansona zamordowała m.in. Sharon Tate, żonę Polańskiego, która była w 9. miesiącu ciąży.