Grass i turbot

 

Laureat literackiej Nagrody Nobla Guenter Grass odsłonił w niedzielę w Gdańsku rzeźbę swojego autorstwa „Turbot pochwycony”. To jedno z głównych wydarzeń tegorocznego, 6. Festiwalu Grassomania, poświęconego twórczości urodzonego w Gdańsku niemieckiego pisarza.

Rzeźba, przedstawiająca rękę trzymającą turbota stanęła na przedprożu Gdańskiej Galerii Guentera Grassa przy ulicy Szerokiej.

„Pochodząca z lat 80. XX wieku rzeźba jest odlana z brązu. Waży 130 kilogramów i ma 130 centymetrów wysokości. Stanie na postumencie z piaskowca, którego projekt uzgadnialiśmy bezpośrednio z Guenterem Grassem” – powiedziała w czwartek PAP kierownik Gdańskiej Galerii Guentera Grassa i kurator „Grassomanii”, Marta Wróblewska.

Dzieło to stało do tej pory w ogrodzie pisarza w jego domu pod Lubeką i zostało zakupione przez jedną ze spółek działających na terenie Gdańska.

Przed odsłonięciem rzeźby „Turbot pochwycony”, w ramach 6. Festiwalu Grassomania odbyła się promocja książki „Guenter Grass. Biografia” z udziałem jej autora Norberta Honszy. Książka, którą opublikowało ostatnio Wydawnictwo Oskar, jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym całościowym opracowaniem życia i twórczości autora „Blaszanego bębenka”.