Najlepsze obrazkowe książki świata

 

Od trzech lat bibliotekarze z kilkudziesięciu krajów świata opracowują listę, polecanych przez siebie, najlepszych książek obrazkowych. Do projektu The World through Picture Book, administrowanego przez Sekcję Bibliotek Dziecięcych IFLA i wspomaganego przez analogiczną sekcję IBBY, dołączyła w tym roku Polska.

Dokonując wyboru, kraje uczestniczące kierują się określonymi kryteriami, takimi jak wysoki standard edytorski, pozytywne przesłanie oraz dostępność rynkowa. Dzięki darom wydawców powstały już dwie kolekcje wystawowe, ich bazą są biblioteki narodowe Japonii i Francji, kraje należące do programu mogą je wypożyczać.

Wśród książek, wchodzących w skład polskiej kolekcji są publikacje nagrodzone w konkursie „Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY”, a także laureaci innych nagród.

Oto pełna lista polecanych polskich tytułów:

1Jan Bajtlik, Auto, Dwie Siostry

2Iwona Chmielewska, Cztery zwykłe miski, Format

3Maria Ekier, Kocur mruży ślepia złote, Hokus Pokus

4Marta Ignerska, Alfabet, Znak

5Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Miasteczko Mamoko, Dwie siostry

6Joanna Olech/Egdar Bąk, Kto ty jesteś?, Wytwórnia

7Paweł Pawlak, Czarostatki i parodzieje, Tatarak

8Janusz Stanny, O malarzu rudym jak cegła, Wytwórnia

9Józef Wilkoń, Psie życie, Hokus Pokus

10Aleksandra Woldańska-Plocińska, Pierwsze urodziny Prosiaczka, Czerwony Konik

IFLA (The International Federation of Library Associations and Institutions) to Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich. Jej zadaniem jest wspomaganie i reprezentowanie interesów środowiska bibliotekarskiego na świecie. Została powołana w Edynburgu w 1927 r. Należy do instytucji niezależnych, niepublicznych i niekomercyjnych. IFLA zrzesza obecnie 1700 członków ze 155 krajów z całego świata, w tym Polski, reprezentowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Bibliotekę Narodową.

źródło: ibby.pl